Írska rocková skupina U2 v piatok v kanadskom Vancouveri začína turné, ktorým oslávi tridsiate výročie natočenia slávneho albumu The Joshua Tree. Práve táto doska urobila z U2 v roku 1987 globálny fenomén.

U2 za viac ako 40 rokov svojej existencie predali vyše 100 miliónov kópií platní, z toho vyše 25 miliónov boli kópie ich piateho štúdiového albumu, ktoré získalo dve ocenenia Grammy. Vancouverský koncert je pripomenutie slávnej kolekcie 11 piesní začne skoro ráno v sobotu SELČ.
Za 41 rokov pôsobenia na poprockovej scéne je terajšie turné prvé, ktoré U2 venujú staršiemu albume a nie novej nahrávke. Často to popovej a rockovej kapely robia, keď už nedokážu osloviť svoju fanúšikovskú základňu novou hudbou, a tak radšej vsádzajú na nostalgiu.


Denník Vancouver Sun ale poznamenáva, že turné k výročiu The Joshua Tree nie je len strojom na peniaze. Jozuov strom, čiže juka krátkolistá (Yucca brevifolia) priťahuje život v zdanlivo nemožných podmienkach a rovnomenný album a turné „poskytuje istý druh potravy fanúšikom“, ktorí desaťročia sledujú kariéru írskej štvorice, poznamenal kanadský list. Druhá polovica vancouverského koncertu má ponúknuť ohliadnutie za kariérou kapely.


Album The Joshua Tree obsahuje niektoré z najslávnejších hitov kapely, ako sú With or Without You, I Still Have not Found What Im Looking For a Where the Streets Have No Name. Tieto piesne U2 obvykle nechýbajú na koncertoch U2 dodnes. Na vystúpeniach aktuálneho turné zaznejú všetky songy albumu, sľubuje kapela na svojom webe.

Album The Joshua Tree sa často zaraďuje na zoznamy najlepších hudobných nahrávok všetkých čias. Už k 20. výročiu pred desiatimi rokmi U2 dosku vydali znovu v novom spracovaní a to isté robí aj teraz.
Z Vancouveru sa U2 presunú do nepríliš vzdialeného amerického Seattlu. Podľa miestnych médií sa dá očakávať, že na nedeľňajšom koncerte na americkej pôde sa bude frontman kapely Bono, známy tiež ako filantrop, triafať do amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Až do začiatku júla sa budú Bono, The Edge, Adam Clayton a Larry Mullen pohybovať po Severnej Amerike a nasledujúce mesiac ich turné zavedie do Európy.