Podľa belgickej televízie RTBF kostol útočníci prepadli krátko po deviatej hodine. Do kostola v obci Saint-Etienne-du-Rouvray vpadli zadnými dverami počas omše. Jednej rádovej sestre sa podarilo utiecť.

V kostole potom útočníci držali podľa BBC päť rukojemníkov vrátane kňaza a dvoch rádových sestier. Než polícia útočníkov zastrelila, tak kňaza zavraždili a jedno ďalšieho rukojemníka vážne zranili. Podľa reportéra webu Normandie Actu vynášali záchranári z kostola jedného človeka na nosidlách. Hovorca ministerstva vnútra potom oznámil reportérom, že ranený človek bojuje o život. Podľa agentúry AFP traja rukojemníci vyviazli bez ujmy, denník Le Figaro naopak píše, že aj oni utrpeli ľahké zranenia.

Zavraždeného kňaza identifikoval arcibiskup Rouene ako Jacquesa Hamel. Kňazovi bolo viac ako osemdesiat rokov. Web The Local uvádza, že dokonca 92 rokov.

Polícia oblasť okolo kostola uzavrela a radí ľuďom, aby zostali doma. Pyrotechnici prehľadali kostol, kvôli možným výbušninám.

Na miesto útoku už dorazil francúzsky prezident François Hollande, ktorý uviedol, že sa útočníci hlásili k Islamskému štátu. Špeciálna jednotka ich údajne zastrelila, keď vyšli z kostola a kričali „Daeš“ (arabský výraz pre Islamský štát pozn. Red.). „Musíme viesť vojnu proti Islamskému štátu všetkými prostriedkami,“ uviedol Hollande.

Teroristi z takzvaného islamského štátu sa k útoku prihlásili cez svoju tlačovú agentúru Amaq agency. Útok vraj spáchali dvaja ich „vojaci“. „Boli súčasťou operácie, ktorá reaguje na výzvu útočiť na krajiny križiackej koalície,“ napísali islamisti v vyhlásení.