Vražda jedenásťročného Nickyho Verstappen dlhých 20 rokov prenasledovala holandských kriminalistov. Chlapec zmizol 9. augusta 1998 z letného tábora v prírodnej rezervácii Brunssumerheide pri nemeckých hraniciach. Jeho telo našli druhý deň neďaleko v lese. Holandská polícia teraz oznámila, že zadržala podozrivého!

Po dvadsiatich rokoch pátrania bol v Španielsku zatknutý Holanďan podozrivý z vraždy 11-ročného chlapca. Identitu a fotografiu podozrivého zverejnili minulý týždeň holandskí vyšetrovatelia, podľa ktorých DNA 55-ročného Jose Brecha zodpovedá vzorke z chlapcovho oblečenie a tela. Muža na fotografiu spoznal iný Holanďan, ktorý žije v Španielsku, a upozornil miestnu políciu. Tá Brecha v nedeľu zatkla neďaleko Barcelony. Podozrivý súhlasil s vydaním do Holandska, informovala agentúra AFP.

Jedenásťročný Nicky Verstappen zmizol v auguste 1998 zo svojho stanu na detskom tábore na juhu Holandska. Jeho telo bolo nájdené nasledujúci deň v lese. Jednou z mála stôp, ktoré vyšetrovatelia získali, bola vzorka cudzej DNA nájdená na chlapcovom oblečení a tele.

Polícia Brecha zastavila v noci niekoľko dní po vražde v blízkosti miesta činu. Neskôr absolvoval výsluch, ale vyšetrovatelia ho mali za nevinného okoloidúceho.

Vzhľadom k pokroku v analýze DNA a v snahe prípad vyriešiť vyzvali vlani v máji holandské úrady zhruba 20.000 mužov z okolia mesta Limburg, aby odovzdali svoj vzorku DNA. Necelých 15.000 z nich tak urobilo, ale Brech sa dobrovoľných odberov nezúčastnil.

Jose Brech

Minulú jeseň odcestoval Brech do pohoria Vogézy na východe Francúzska a tento rok v apríli ho rodinní príslušníci nahlásili ako nezvestného. Brech je zbehlý v prežití v prírode a dokáže v divočine prečkať dlhú dobu. Potom, čo ho rodina nahlásila ako nezvestného, ​​polícia prehľadala jeho domov a zistila, že DNA podozrivého sa stopercentne zhoduje so vzorkou z chlapcových šiat a tela.

Po zverejnení Brechovych fotografií dal španielskej polícii tip 48-ročný Holanďan žijúci v Španielsku. Uviedol, že ho videl v obci Castellterçol, zhruba hodinu jazdy od Barcelony, a že s ním hovoril v júli.

„Žil v stane v lese neďaleko domu, ktorý pravidelne navštevuje niekoľko ľudí. Je to svojho druhu komunita, sám som tam dlho žil,“ povedal muž denníku Telegraaf.

Brecha je pripravený na súde zastupovať význačný obhajcu, na chlapcovom tele boli totiž nájdené vzorky DNA aj ďalších ľudí, napísal server BBC.