Udalosť, ktorá sa odohrala v americkom meste Kitrell 1. apríla, znovu otriasla celou americkou verejnosťou. Akoby nebolo dosť strieľania na amerických stredných školách, do zoznamu mladistvých vrahov sa zapísali aj dvaja jedenásťroční školáci!
Justin a Nathan boli celkom obyčajní piataci, dvojčatá, ktoré sa podobali ako vajce vajcu. Navonok pôsobili ako malí, usmievaví anjelikovia, ale v ich vnútre driemala akási zvláštna tvrdohlavosť, až chorobne neznášajúca akýkoľvek odpor či nesúhlas. Obaja sa v ten deň tešili na rybačku, na ktorú mali s otcom vyraziť na druhý deň ráno. Ich mama však po telefonáte do školy dlho očakávaný výlet zrušila. Chlapci totiž v škole terorizovali svojich spolužiakov, čo sa im pokúšali ukradnúť jojo. Preto dostali ako trest domáce väzenie. Osudná chyba.
Ich matka Debbie sa v ten večer sprchovala, keď počula z izby chlapcov podozrivé zvuky. Vošla a sadla si na posteľ. Chlapci jej začali rozprávať, ako veľmi ich nahnevala tým, že zakázala rybačku. Vtedy si Debbie uvedomila, že sedí na niečom tvrdom a spod prikrývky Justinovej postele vytiahla otcovu loveckú pušku.
Nastala naťahovačka, počas ktorej Nathan vytiahol revolver a na svoju matku dvakrát vystrelil. Trafil ju do ramena a pravej ruky.
V tej chvíli s krikom vybehol po schodoch do chlapčenskej izby otec, 46-ročný Billy Bawcum. Nathan zbadal rozzúreného otca, ako sa rúti naňho a opäť dvakrát potiahol kohútik. Telefónneho technika trafil do krku a pravej strany tváre. Zakrvavený muž sa odtackal na chodbu, spadol a o niekoľko sekúnd bol mŕtvy.
Streľba a krik prilákali na schodište aj šestnásťročnú sestru dvojčiat Robin. Keď však videla, že jej hrozí nebezpečenstvo, otočila sa utekala dolu schodmi.
Nathan vybehol za ňou a strelil sestre do chrbta. Polícia prišla do domu asi o päť minút, pretože dvojčatá telefonovali na číslo 911 (obdoba nášho 158) a kričali do telefónu:

„Všetkých zastrelili, všetci sú mŕtvi!“

Šokovaní policajti našli Robin v bezvedomí v hlavnom vchode. Keď policajný seržant Thomas Breedlove vybehol po schodoch do chlapčenskej spálne, našiel najskôr pri jej dverách mŕtveho otca a v izbe skrvavenú matku, ako sa snaží utíšiť Justina hladkaním po vlasoch. Pušku však držala v dostatočnej vzdialenosti od chlapcov. Nathan sa nervózne prechádzal po miestnosti.

Na otázku policajta, či videla páchateľa, ktorý strieľal, iba ticho odpovedala: „Urobili to moji synovia…“ Ako neskôr vypovedala, počas vražedného vyčíňania videla v očiach svojich detí iba neprítomný pohľad, ako by to ani neboli oni.
Krátko po vražde Nathan zrazu zbehol na dvor a vybral z koterca svojho obľúbeného hnedého králika. Hladkal ho po chrbte a hovoril mu: „Niekto zabil celú našu rodinu. Neviem, kto to bol…“

So stopami šoku v tvári a následkami strelných poranení prišli na proces matka Debbie a sestra Robin.

Ako sa neskôr ukázalo, chlapci spoločne plánovali v tú noc vyvraždiť celú svoju rodinu. Preto si pod prikrývkou na posteli schovávali zbrane. Bolo ich v celom dome niekoľko a spolu s nábojmi boli voľne prístupné každému. Otec Bill Bawcum bol totiž vášnivý poľovník a vlastnil spolu osem strelných zbraní. „Všetko sa to nemuselo stať, ak by otec mal svoje zbrane riadne uzamknuté,“ skonštatoval šerif Handman. Oboch chlapcov zatiaľ zobrali do policajnej väzby a čaká ich súd. Je pravdepodobné, že ak súd uzná za vhodné, ostanú za mrežami až do svojich osemnástich rokov, keď ich bude možné postaviť pred regulárny súd za vraždu a dvojnásobný pokus o vraždu. Na prvé pojednávanie prišla ich matka Debbie aj so sestrou Robin, obe ešte poznačené následkami streľby. „Mám ich stále rada, verím, že to nechceli urobiť a dúfam, že z nich vyrastú normálni a touto tragédiou nepoznačení ľudia…“ povedala novinárom čerstvá vdova.
(pm)
ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokKartárov malér
Ďalší článokHostia platia za hluk