Výbuchy agresivity a paranoje jedného muža stálo pred päťdesiatjeden rokmi  život sedem ľudí, z toho päť detí. Josef Svoboda sa pred Oľgou Hepnarovou stal „najúspešnejším“ masovým vrahom v histórii Československa. K brutálnemu masakru ho viedla zlosť z rozvodu, o ktorý jeho manželka po dlhom týraní rodiny požiadala.

Drahomíra Furmánková znášala násilnícke sklony svojho manžela od tej doby, čo si s ním začala. Josef Svoboda trpel neustálym stihomamom a ataky agresie si vybíjal, kde sa dalo. Drahomíra mu povila šesť detí, už po narodení toho prvého v roku 1949 ho ale chcela opustiť. Vždy ju prehovoril, aby zostala a mala s ním ďalšie deti …

 Sedel za  znásilnenie 

Na krku mal veľmi skoro obvinenie za najrôznejšie trestné činy. V roku 1960 išiel prvýkrát sedieť za znásilnenie, neskôr sa za mrežami ocitol za rovnaký prehrešok aj za násilie na manželke. Von sa dostal 22. decembra 1966. Drahomíra tou dobou už mala podaná žiadosť o rozvod, čo Jozefa rozhnevalo do nepríčetnosti. Drahomíra pred ním utiekla k rodičom, deti nechala u neho, počítala s tým, že sa o ne postará vtedy už plnoletý syn Jožka.

27. februára, deň pred rozvodovým státím na súde, priviezol Svoboda dve dcéry Elenu a Libuši za Drahomírou a prosil ju, aby sa vrátila a všetko si rozmyslela. Žena ho vyhodila a dcéry si nechala pri sebe. Sloboda ešte hodinu stál bez pohnutia v tme pred bránkou, než sa otočil a odišiel.

 Synov zavraždil v  spánku 

Domov prišiel po polnoci, jeho synovia už spali. Hoci mladý Jožka tušil, že otec príde domov spupný, tragédii nedokázal zabrániť. Sloboda vzal v kôlni sekeru a postupne svojich štyroch synov Jozefa († 18), Karla († 15), Zdenka († 13) a Luďka († 11) zabil.

V tomto dome ako na prvú narazil na svokru, potom sa Sloboda vrhol na svokra, ktorého tiež rozsekal sekerou.

Nasadol na traktor a vyrazil späť za manželkou, sekeru si vzal so sebou. Asi kilometer od domu pichol pneumatiku, a tak musel ísť pešo. Ako na prvú v dome narazil na svokru, ktorá len stačila zakričať varovanie dcére. Potom sa Sloboda vrhol na svokra, ktorého tiež rozsekal sekerou.

Drahomíra začula krik a utiekla skokom z okna domu, Svoboda ju ale dobehol a odtiahol späť do domu. Pred ranou sekerou Drahomíru zachránila dcéra Libuše, ktorú však Svoboda sekol priamo medzi oči.

Drahomíra mu nakoniec vytrhla sekeru, ale nerozumne ju len zahodila do vedľajšej miestnosti. Utiekla na strechu, druhá dcéra Elena medzitým utiekla k susedom pre pomoc. Do domu ale prišla aj sedemnásťročná susedka Anna Curhová. Tú Svoboda tiež zabil sekerou.

Nakoniec sa snažil márne dostať za manželkou na strechu, sused medzitým išiel pre políciu, než sa vrátili, bol Svoboda, ktorého prešla zlosť, preč. Jeho telo našli psovodi v lome. Pitva preukázala, že sa pokúsil umlátiť vlastné sekerou, dokonca sa chcel aj obesiť. Nakoniec ukončil svoj život skokom do lomu.

Masového vraha vraj nútil vraždiť susedových labrador

Tragédiu prežila nezranená Svobodova manželka Drahomíra, dcéra Elena a ako zázrakom aj Drahomírina matka. Jej sestra bola tou dobou už v práci, a tak vyčíňaniu švagra unikla.

Vraždil v Čechách sériový vrah? Rok po záhadnej smrti troch trampov v tej oblasti zmizli dve dievčatá.