Kedy už to skončí? Túto otázku si zas a znova kladú naši ochrancovia zvierat. V niektorých oblastiach krajiny je totiž situácia ohľadom zaobchádzania so zvieratami a predovšetkým psami úplne kritická. Veľa ich musí znášať týranie a nevyhovujúce podmienky. Posledný z radu takýchto prípadov dokonale ilustruje ľudskú tuposť a bezcitnosť.

Verejnosťou so železnou pravidelnosťou otriasajú prípady týrania zvierat, ku ktorým často dochádza v rómskych osadách. Rad psov už za neľudské správanie zaplatilo životom. A čo je na takýchto prípadoch možno najhoršie, v úlohe tyranov sa nezriedka objavujú deti!

Nemeckého ovčiaka Alexa v jednej osade na východe Slovenska napríklad tento rok v júni zbil železnou tyčou ešte len sedemročný chlapec. Psíka sa síce ujali ochrancovia zvierat a on bojoval o život, po niekoľkých dňoch mu ale zlyhali orgány a Alex zomrel. Išlo o zanedbané šteňa, ktoré si útočník vybral za obeť, aby si skrátil dlhú chvíľu.

O ďalšom otrasnom prípade násilia na nevinných psoch informoval v utorok spolok Československý kastračný program na svojej facebookovej stránke. „Naše dobrovoľníčky išli do osady zachrániť dve chorá šteňatá, živé našla už len jedno. Ešte pri odchyte začali šteňa niektorí miestni mlátiť a biť päsťami pred očami dobrovoľníkov,“ popísali šokujúce incident ochrancovia. Päťmesačného psíka Woodyho sa našťastie pred agresiou obyvateľov osady podarilo zachrániť.

Miestni sa Woodyho pravdepodobne pokúsili zabiť kvôli odpudivej kožnej choroby, ktorou kvôli nevyhovujúcim podmienkam psík trpí. Chorobu, ktorá sa prejavuje stratou chlpov, začervenanou pokožkou a môže byť pre psa fatálnou, spôsobuje roztoč kožník psí. Rovnaký zdravotný problém mala aj sučka z rovnakého vrhu, Woodyho sestra. Na rozdiel od bračeka však nemala to šťastie a bola zabitá pred príchodom dobrovoľníkov.

Ako deti v rómskej osade zabíjajú a týrajú psov. Obesia ich, umlátia kameňom alebo kladivom!

Woodyho, rovnako ako desiatok ďalších zúbožených psov, sa ujal Československý kastračný program, psík tak má konečne dostatočnú starostlivosť a lásku a pomaly sa spamätáva z traumy.

Starostlivosť o toľko psov stojí nemalé finančné prostriedky. „Len riešime, liečime a platíme. Tento mesiac sú náklady na chod centra, veterinu a záchranu týchto zvierat 15-tisíc euro. Potrebujeme pomoc,“ prosia členovia spolku. Účet za júl sa tak vyšplhal na takmer 16 tisíc eur! Československý kastračný program preto prosí verejnosť o pomoc.

Účet združenia3031887453/0200
IBAN: SK85 0200 0000 0030 3188 7453 
SWIFT: SUBASKBX
Určený na financovanie združenia

Darcovia z Českej republiky môžu činnosť spolku podporiť zaslaním peňazí na účet 3546806309/0800.