Ako deti v rómskej osade zabíjajú a týrajú psov. Obesia ich, umlátia kameňom alebo kladivom!

5825

Ochrancovia zvierat opakovane upozorňujú na nechutné praktiky detí v rómskych osadách okolo mesta Trebišov na východnom Slovensku. Miestni tu dlhodobo týrajú a zabíjajú psov, ktorí sa v mieste nekontrolovateľne množia. Medzi mŕtvymi telami navyše následne bez ostychu žijú.

Reportéri slovenská televízia Markíza už takmer pred rokom odvysielali reportáž, v ktorej odhalili nechutné týranie zvierat. Vydali sa pritom do jedného z najviac zanedbaných miest východného Slovenska, rómskej osady pri Trebišova.

Na pozemkoch za zdevastovanými domami, kde žijú stovky Rómov v otrasných podmienkach, redaktorka objavila niekoľko mŕtvol psov. Podľa miestnych detí sa jedná o zvrhlú zábavu niektorých ich kamarátov. Markíza nakoniec všetko odovzdala na vyriešenie mestu a polícii, tí kontaktovali regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá sa o mŕtve telá postarala. Kriminalisti síce zahájili trestné stíhanie pre týranie zvierat, ale po márnom vyšetrovanie vec stopli. Markíza sa preto na miesto vrátila znova.

Televízny štáb po príchode zašiel rovno na rovnaké miesto, kde pred rokom našiel niekoľko mŕtvol psov. Po ich odstránení sa tu ale objavili ďalšie. „Niekto ho zabil,“ povedal v reportáži jeden z malých Rómov, dívajúc sa na zohavené telo psa. „Deti,“ odpovedal stroho na otázku, kto za hrôzou stojí. Jeho kamaráti sa prekrikujú s vysvetlením, že psy niekto ubil kameňom alebo kladivom. O kúsok ďalej ležali ďalšie mŕtve telá. Niektoré obhorené, ďalší s náznakmi brutálneho uškrtenia drôtom alebo lanom. Na niektorých dokonca zostalo lano priviazané.

V rómskych osadách deti uväzujú psom na krk špagát a hádžu ich do vody!

Niektoré nájdene mŕtve psi mali tiež zlomený väz. Aj tak ale mesto nehlási žiadne oznámenie o týraní zvierat. „Sociálni pracovníci nezaznamenali žiadne konkrétne hlásenie o podozreniach z týrania zvierat maloletými rómskymi deťmi,“ povedala Markíze hovorkyňa mesta Trebišova Martina Mištaničová.

Kórejci začali búrať najväčšie psie bitúnky v krajine. Je to koniec ich tradičnej delikatesy?

Televízia po nájdení ďalších mŕtvol opäť zalarmovala mesto. To údajne všetko odovzdalo polícii, tá to však následne vyvrátila. „Počas uplynulého 4. týždňa roku 2019 polícia v Trebišove neprijala žiadne oznámenie v súvislosti s podozrením z trestného činu týrania zvierat,“ oznámila Markíze hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru Košice Lenka Ivanová.

Ocitli sme sa na psej zabíjačke! V rómskej osade pred ochranármi zvierat stiahli psa z kože

Do celej situácie sa vložili aj ochrancovia zvierat, ktoré v oblasti zaštiťujú zástupcovia Československého kastračného programu. „V Trebišove sme sa už stretli asi so všetkým. Tam sa nedeje len to, že sa tie zvieratá nekontrolovateľne množia, počuli sme aj o nejakej konzumácii zvierat, ale najhoršie je to, že tu boli uhynuté zvieratá vždy, keď sme osadu navštívili,“ povedala Markíze Diana Truchlíková. Podľa jej slov sú ale bez polícia v rómskej osade ochrancovia bezmocní.