Koniec konšpiráciam! Hitler zomrel v bunkri!

3588

Vodca Tretej ríše mal extrémne zlý chrup, trpel zápachom z úst a nejedol mäso. Francúzski patológovia skúmali dochované zuby Adolfa Hitlera a odkazujú: Prestaňte s konšpiráciami – nemecký masový vrah sa zabil vo svojom bunkri tesne pred tým, než Sovieti v máji 1945 dorazili do Berlína.

„Neutiekol v ponorke do Argentíny, neschováva sa na základni na Antarktíde ani na temnej strane Mesiaca,“ hovorí francúzsky patológ Philippe Charlier, ktorý so svojím tímom Hitlerove zuby skúmal.

Od konca vojny, kedy sovietski vojaci našli Hitlerovo obhorené telo, uchovávajú chrup historici v Moskve. Laici si ho mohli prezrieť pred osemnástimi rokmi na výstave, odborníci sa k nemu však podľa nemeckého serveru stanice Deutsche Welle (DW) dostali prvýkrát. Výsledky štúdie zverejnili v odbornom časopise European Journal of Internal Medicine.

Okrem zubov patológovia preskúmali tiež fragmenty lebky a potvrdili priebeh samovraždy. Potom, čo Hitler zjedol kapsulu kyanidu, sa strelil do hlavy. A pretože vedel, ako dopadol vodca talianskych fašistov Benito Mussolini, rozkázal, že sa jeho telo musia bezpodmienečne spáliť.

„Zuby sú pravé, o tom niet pochýb,“ uisťuje Charlier. Dochované stoličky sa podľa neho zhodujú so záznamami, ktoré po vojne poskytla asistentka Hitlerovho zubára Käthe Heusermannová. Ich pravosť neskôr spojencom potvrdil aj samotný dentista Hugo Blaschke.

Patológovia na zuboch nenašli ani stopu po mäse, čo potvrdzuje, že bol strojca nacistického vraždenia vegetarián. Určiť jeho totožnosť pomohli aj nápadné a nezvyklé zubné mostíky a protézy. Na tých sú podľa serveru ABC tiež dodnes vidieť následky chemickej reakcie, ktorú kyanid vyvolal.

„Hitlerov chrup bol tak zlý – tak jedinečne zlý – že aj samotné zuby ho umožnili identifikovať,“ dodáva forenzný patológ Mark Benecke, ktorého si na štúdiu pozostatkov vodcu Tretej ríše najala televízie National Geographic.

Hitler mal podľa neho pokazené zuby a choré ďasná a kvôli tomu zrejme tiež veľmi zlý dych. Aj v bunkri, v ktorom sa nakoniec so svojou novou manželkou Evou Braunovou zabil, mal svojho osobného zubára Blaschkea stále pri sebe.

„Zachovali sa fotografie, na ktoré naozaj nie je moc príjemný pohľad,“ opísala pre izraelský denník The Times of Israel Ljubov Summová, vnučka vojnovej prekladateľky Jeleny Rževskaje. Tá dentálnej asistentke tlmočila a Červená armáda jej nakoniec cenný poklad zverila. Oslavujúci vojaci by totiž v opitosti zuby skôr stratili, než doviezli do Moskvy.

Sovietsky vodca Josif Stalin podľa DW na správu o Hitlerovej smrti uvalil embargo, aby mohol rozbehnúť konšpiráciu, že západní spojenci hľadanému nacistovi pomohli utiecť. Rževskaja tak o svojich zážitkoch mohla prehovoriť až po Stalinovej smrti.

Asistentka Heusermannová potom strávila desať rokov v gulagu. Tým, že spravovala Hitlerov chorý chrup, totiž podľa Sovietov nacistom pomohla pokračovať vo vojne, pri ktorej zomrelo viac ako šesťdesiat miliónov ľudí. Sama pritom podľa prekladateľky pomohla ukryť svojho predchádzajúceho zamestnávateľa, židovského zubára.

Replika bunkru: