V nedeľu Slovan prehral s CSKA Moskva s prvým mužstvom v tabuľke až v predĺžení, včera už v tretej tretine stretnutia s SKA Petrohrad. Vypredaná aréna videla rozhodne kvalitné zápasy.
Slovan mal úvod ako zo zlého sna – v 37. sekunde duelu otvoril skóre Kovaľčuk, ktorý spoza bránky trafil Plastinovu korčuľu a puk skončil v bránke. Brust bol bez nároku na zásah. Slovan v prvej tretine tempo s favoritom duelu udržal a vypracoval si aj šance. SKA pomohli v úvodnej časti do tempa aj dve presilovky, nezužitkoval ich však.
V druhej tretine sa Slovan usilovali prevziať iniciatívu a zmazať manko. V 25. min Ďaloga prešiel s pukom poza bránku a vystrelil z otočky z pravej strany, puk poskakoval v bránkovisku pred Šesťorkinom ale v bránke neskončil aj preto, lebo Barabanov držal jednému z hráčov belasých hokejku, toto mali rozhodcovia rozhodne trestať. V polovici stretnutia sa opäť presadil kanonier Kovaľčuk, ktorý využil zlú Brustovu rozohrávku – 2:0 pre SKA. Slovan v prostrednej časti inkasoval ešte raz – 42 sekúnd pred sirénou SKA využil slabšiu koncentráciu belasých unikol Moses a Koskiranta bez problémov posunul puk do odkrytej časti bránky.
V tretej tretine už 38 sekunde dokončil svoj hetrik Kovaľčuk.  Zbabraný začiatok tretej tretiny vzal Slovanu nádeje na obrat, v priebehu piatich minút skórovali ešte Prochorkin aj Moses. „Belasí“ sa usilovali aspoň skorigovať výsledok, ale bez úspechu. V závere sa stretnutie dohrávalo, štyri sekundy pred koncom zaujala šarvátka v útočnej tretine Slovana.
Prehra s favorizovaným SKA Petrohrad 0:6. Bola najvyššia domáca prehra slovanistov v Kontinentálnej hokejovej lige.
Kovaľčuk, Tichonov, Dadonov či Šipačov sú pravidelnými členmi ruskej hokejovej reprezentácie. Keď chceli s nimi Bratislavčania uspieť, museli hrať na hranici svojich možností. Nestalo sa.
Najlepšími hráčmi zápasu vyhlásení: v tíme SKA Iľja Kovaľčuk, v tíme domácich Jakub Valský.
Slovan sa najbližšie predstaví opäť na domácom ľade, vo štvrtok 6. októbra si zmeria sily so Severstaľom Čerepovec (19.00 h).

HC Slovan Bratislava – SKA Petrohrad 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)

Góly: 1. Kovaľčuk, 31. Kovaľčuk, 40. Koskiranta (Moses, Chochlačov), 41. Kovaľčuk (V. Tichonov, Plotnikov), 43. Prochorkin (Barabanov, Rukavišnikov), 46. Moses (Dadonov)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: A. Belov, Gašilov – Metalnikov, Sirotkin (všetci Rus.), 10 055 divákov
Zostavy:
Slovan: Brust – Plastino, Švarný, A. Meszároš, P. Luža, Marek Ďaloga, Kundrátek, Pokorný – Jeglič, Taffe, V. Nedorost – Cheechoo, Viedenský, Andrej Šťastný – Chipchura, Zigo, Valský – T. Kubalík, Lušňák, P. Skalický
Petrohrad: Šesťorkin – Rukavišnikov, Zubarev, Čudinov, Chafizulin, A. Belov, Jakovlev, Rykov – Plotnikov, V. Tichonov, Kovaľčuk – Dadonov, Šipačov, Gusev – Chochlačov, Koskiranta, Moses – Barabanov, Prochorkin, S. Širokov

O zápase po zápase

Miloš Říha (tréner Slovana Bratislava): „Po dvoch našich vlastných góloch sa Petrohrad upokojil a začal hrať svoj hokej. Myslel som si, že mužstvo má charakter, ale dnes ho vôbec neukázalo. Mrzí ma to najmä kvôli divákom, ktorí vypredali arénu. Už dávno som sa nestretol s takým individuálnym vypúšťaním zápasu ako dnes. Verím, že sa už ani nestretnem. Niektorí hráči ma strašne sklamali, musíme si to vyhodnotiť a začať opäť od základov.“

Oleg Znarok (tréner SKA Petrohrad): „Pre nás to bol dobrý zápas. Dosiahli sme skvelý výsledok vo výbornej atmosfére. Aj keď je skóre 6:0, neznamená to, že to bolo pre nás jednoduché. K ideálnemu výkonu máme ešte ďaleko.“

Iľja Kovaľčuk (útočník SKA Petrohrad):Nemyslím si, že skóre zápasu odzrkadľuje jeho priebeh. Súper mal veľa šancí, ale náš brankár nás v ťažkých chvíľach podržal. Na našej strane stála aj šťastena, najmä pri tom mojom prvom góle. Pri druhom urobil brankár chybu, ale výhra nás, samozrejme, teší.“
Iľja Kovaľčuk však okrem hetriku a sladkého víťazstva zažil na Slovane niečo nezvyčajné. Potlesk na svoju adresu od domáceho fanklubu. Ten prišiel ešte pred začiatkom súboja, keď ho počas ruskej hymny snímala kamera. „Áno, vnímal som to a musím priznať, že sa mi to ešte nikde inde ako doma nestalo.“

Marek Ďaloga, (obranca Slovana): „Úvod zápasu nám nevyšiel, dostali sme nešťastný gól. Súper vedel potrestať naše chyby. Musíme sa s tým vyrovnať a hrať ďalej. Videli sme, že keď sme sa držali v ich pásme, tak sa s nimi dalo hrať. Striel máme každý zápas dosť, ale nepadá nám to. Musíme na tom pracovať a začať dávať góly.“

Andrej Meszároš (obranca a kapitán Slovana): „Opäť bez gólu… Za tri duely jeden gól, to nevyhráme veľa zápasov. Držali sme sa, dve tretiny to nebolo zlé; keby sme dali nejaké góly, je to úplne iný zápas. Tretia tretina – z nepochopiteľného dôvodu sme ju úplne vypustili. Mrzí nás to, najmä pre fanúšikov, prišiel plný dom. Musíme si pozrieť video, poučiť sa a ísť ďalej. O dva dni máme ďalší súboj, musíme sa na to pripraviť.“