Nekonečných osem rokov bojuje o život Marek Petružálek zo Znojma (35). Podľa lekárov je jeho osud dokladom nesmiernej vôle a odhodlania. Mladík, ktorého v roku 2013 podrezal bezdôvodne na ulici v Znojme rakúsky Turek Eyrilmaz Bülent, sa po štyroch rokoch nehybnosti v kóme a ďalších štyroch rokoch dennodennej trpezlivej rehabilitácie začína stavať pomaly na nohy. V to nikto nedúfal!

„Marek nevidí. Zatiaľ nechodí a nehovorí. Naučil sa ale hovoriť mama. Nemá už žiadne prášky a nie je na plienkach. Na cikanie si zahúka. Vníma a pamätá si,“ líči synove pokroky Jana Petružálková (55).

Po banálnom rozpore na jar 2013 mu nožom podrezal rakúsky Turek Eyrilmaz Bülent krk a spôsobil mu ťažké zranenia

So synom denne tvrdo cvičí. Venuje sa mu celý deň. „Púšťame si občas filmy, ktoré Marek vyberie. My hovoríme abecedu a on kývne hlavou na písmenká a tak dáme dohromady názov filmu,“ opisuje Markovu radosť z pokroku.

Väčšinu času ale strávi Marek nápravným cvičením. Veľakrát bolestivým, ale účinným. Zdržiava sa aj v hyperbarických komorách. „Chceme teraz skúsiť aplikovať kmeňové bunky v Malackách. Prídu na päť tisíc euro“ nestráca nádej rodina.

Marek Petružálek dostal za pokroky v rehabilitačnom kurze na Slovensku medailu a diplom

 Pomohlo by väčšie  auto 

Rehabilitácie Marka sú nesmierne drahé, ale účinné. Mladík sa vďaka nim dostal z beznádejnej vigilnej kómy. Do kúpeľov a ústavov preváža mamička Marka v aute. Potrebovala by ale väčšie vozidlo, aby nemusela zakaždým zložito rozoberať a skladať invalidný vozík.

„Je to hrozne únavné. Síl pomaly ubúda. Možno nás ale podporia dobrí ľudia,“ povedala s nádejou v hlase pani Jána.

Muža zmlátili tak až skončil v kóme! Po tom ako požiadal susedov, aby stlmili hudbu

 Páchateľ zrejme navždy  zmizol 

Stačilo pár sekúnd a rodine Marka Petružálka zo Znojma sa totálne zmenil život.

. Otec vtedy ročného dievčatká stratil tri litre krvi, mozog sa neokysličil a napriek okamžitej operácii zostal muž v kóme, oslepol a ochrnul. V roku 2017 ale prišiel zázrak – Marek sa prebral.

Turek vyfasoval od českých súdov 17 rokov väzenia. Trest je teoretický, okamžite po čine zmizol z Česka a stále ho hľadá Interpol. Je pravdepodobné, že zmenil identitu a pohybuje sa ďalej po Európe. Rodina Petružálkových sa nedočkala odškodnenia. Jedna neurorehabilitácia v ústave príde pritom na 5 000 euro. Marek ich má za sebou zatiaľ desať.

Scény ako z akčného filmu. Drsný stret desiatok svalovcov v bitke o vagónku…