Tlak pedofilov a úchylákov na deti v Brne silnie. Obťažujú ich stále častejšie na sociálnych sieťach. Školáci a školáčky sú pritom schopní a ochotní úplne neznámym ľuďom poslať behom pol hodiny od začiatku kontaktu svoje nahé fotografie, upozorňujú kriminalisti.

„V tom okamihu je zle. Páchatelia majú deti v hrsti a okamžite ich začnú vydierať a šikanovať,“ povedala policajtka Zdeňka Procházková, ktorá sa kyberšikanou detí zaoberá.

Polícia teraz vyšetruje prípad útoku na päť školákov. Páchateľ poslal šestákom obrázok vlastného prirodzenie. To isté požadoval od nich. Obratom sa mu intímnych obrázkov nedostalo, vydesené deti sa našťastie zverili rodičom a učiteľom. Polícia po neznámom úchylovi pátra.

Ďalšia tvrdo šikanované je šestnásťročná dievča. „Páchateľovi poslala svoje nahé fotky už pol hodiny po začatí konverzácie,“ upozornila Procházková. Keď nechcela posielať ďalšie obscénne zábery, poslal jej nahé fotky jej priateľom. Dievča trpela intímnou šikanou takmer rok, než si jej konverzácie všimla mamička. Okamžite volala políciu, tá mladistvého pedofila, bývajúceho v inom kraji, vypátrala.

Podľa polície sú však v bezprostrednom ohrození stovky malých nielen v Čechách. Objasnenosť prípadov je našťastie pomerne vysoká. Stôp, ktoré páchateľ vo virtuálnom priestore nechá, je totiž veľa a polícia ich dnes dokáže vystopovať.

 Ponocovanie školákov plné  vulgarizmov 

Policajtov prekvapilo, že školáci bývajú na sociálnych sieťach prikovaní od príchodu zo školy denne často až do polnoci. „Väčšina komunikácie ohľadom nahých fotiek a vydierania sa odohráva po večeroch a v noci,“ upozornila Procházková. Zarážajúca je aj obrovská vulgarita a obscénnosť konverzácií. „Bežne aj u detí padajú tie najprostejšie slová, ktoré vôbec existujú,“ naznačila.

 Ohrdnutý vrstovníci aj chorí  pedofili 

Podľa polície stoja za kyberšikanou dve vrstvy ľudí. Prvou sú rovesníci, ktorí sa dohovoria, že zavaria spolužiakovi. Rolu hrá partia a hecovanie. „Dievčatá sa často mstia. Páči sa im chlapec, ten si ale vyberie spolužiačku. Tak na ňu zaútočia a nedomyslia následky,“ tvrdí policajtka Procházková. A potom pedofili, ktorí sa ukájajú nad svojím vlastným unikátnym zdrojom fotiek. Niekto ich má len pri sebe, iný ich zdieľa na pedofilných stránkach. Sú najčastejšie vo veku od 18 do 35 rokov, niekedy aj dobre situovaní päťdesiatnici s rodinami.

 Aký trest hrozí  páchateľom? 

Je to súbeh viacerých trestných činov: porušenie tajomstva listín a dokumentov uchovávaných v súkromí, vydieranie, výroba a iné nakladanie s detskou pornografiou a sexuálne nátlak. Ak sú obete deti, hrozí páchateľovi 5 až 12 rokov väzenia.

 Čo môžu robiť  rodičia? 

Majú mať prehľad o aktivitách svojich detí vo virtuálnom svete. Môžu využiť možnosti nastavenia rodičovskej kontroly na PC dieťaťa. Podľa polície však majú držať tempo s deťmi a vzdelávať sa. Majú byť svojmu dieťaťu vždy oporou.