Ministry of Food

696

Už v minulosti som rada sledovala Jamieho snahu o zlepšenie stravovania obyvateľov Veľkej Británie. Medzi ne patril prevrat vo varení v školských zariadeniach, kde deti dostávali v kantíne jedlá, ako hranolky, vysmážaný syr, kebab, bagety a zelenina a ovocie boli pre nich neznámou potravinou, ktorá pôsobila odpudivo na chuťové bunky tamojších ratolestí.

TV dokument s názvom Jamieho vláda nad jedlom, ktorý práve teraz sledujem, je o skupinke dospelých študentov, ktorých si Jamie pre svoju reláciu vytipoval a v priestoroch školy ich učí zdravým a rýchlym jedlám, ktoré si môžu doma pripraviť sami. Základnou myšlienkou tohto rotherhamského projektu je, aby skupina Jamieho študentov, učiacich sa nové a nové recepty, predávala jeho návody na pochúťky svojim známym, priateľom a rodine. Za úspech projektu považuje Jamie to, ak sa recepty na zdravé jedlá posunú tisícom ďalších ľudí.

Pre mňa, ako pre televízneho diváka, je nápad s učením dospelých ľudí zdravému stravovaniu výborný. Veľa ľudí v dnešnej dobe doma nevarí, naopak, ľudia sa stravujú vo fast foodoch, reštauráciách a neuvedomujú si to, ako škodia svojmu telu a tiež nemajú pojem o chorobách, ktoré ich môžu postihnúť ako dôsledok na nezdravý životný štýl.

Je škoda, že Slovenská republika nemá človeka, akým je Jamie Oliver, ktorého považujem za jednu z najzanietenejších osôb v oblasti, v ktorej pracuje a tým sa snaží zlepšiť kvalitu života v jeho rodnej krajine.

Aké sú dôvody toho, prečo ľudia nevaria doma a namiesto toho sa stravujú tučnými jedlami z fast foodov? V prvej rade sú to financie, ktoré ľuďom chýbajú a vďaka tomu v obchode často nemajú na to, aby kúpili drahé ovocie, zeleninu a rôzne druhy mäsa a rýb napríklad. Potom je to nedostatok času, keďže v dnešnej dobe sa ľudia snažia čo najlepšie zaobstarať svoju rodinu, i seba a trávia veľa času v práci. Tiež som sa stretla s nechuťou voči vareniu ako takému a to považujem za chybu výchovy rodičov, ktorí neučili svoje deti pomáhať im pri práci v kuchyni.
Možno sa ako malá krajina v srdci Európy jedného dňa dočkáme projektov, podobným tým z produkcie Jamieho Olivera, len je otázne, kedy a v akom zdravotnom stave obyvateľstva, tým myslím, aby pre obyvateľov nebolo už prineskoro rozhodnúť sa pre zdravší životný štýl…

Denisa Vladovičová