Moondyne Joe utiekol zo všetkých väzníc, nepomohla ani špeciálna preňho

2497

Joseph Bolitho Johns, prezývaný Moondyne Joe, bol jeden z najúspešnejších útekárov z väzenia v histórii. Nezastavila ho ani špeciálne väzenie, ktoré postavili len pre neho.

Joseph Johns sa narodil roku 1826 vo Walese do početnej rodiny chudobného kováča. Jeho zločinecká dráha začala 15. novembra roku 1848, keď sa so svojím kumpánom Williamom Crossom rozhodol vlámať do domu Rochard Price z Pentwyn Clydach. Lúpež sa podarila, muži ukradli niekoľko bochníkov chleba, nejakú šunku, trochu syra a ďalšie drobné predmety. Bohužiaľ boli onedlho chytený a obvinení z krádeže. Obhajca sa príliš nesnažil, ostatne vec bola celkom jasná, ale výsledok bol krutý – desať rokov vyhnanstva. Tie si navyše mali odkrútiť vo vzdialenej trestaneckej kolónii zvanej Austrália.   

Do Fremantle doplávali 30. apríla roku 1853. Johns žil najprv vo Avon Walley, ale potom sa presunul do oblasti Moondyne, kde sa nechal najať ako pastier koní. Darilo sa mu dobre, ale jedného dňa bol obvinený z pokusu o krádež koňa. Bol zatknutý, odsúdený a uväznený. Ešte v ten deň uprostred noci Johns utiekol z väzenskej cely. Nasledujúci deň bol chytený a odsúdený na tri roky väzenia.

Bol za dobré správanie prepustený skôr, ale na slobode moc nezostal. Dostal desať rokov za zabitie a zjedenie kozy svojho suseda. Opäť sa mu ale podarilo z väzenia uniknúť, naviac ešte s jedným spoluväzňom. Na slobode sa živili drobnými krádežami. V tom čase sa mu začalo hovoriť Moondyne Joe. Bol zase zatknutý, a tentoraz to mal byť rok v železách. To znamená vo dne v noci mať na rukách a nohách ťažké okovy. Pre Moondyne Joea ale toto nebola žiadna prekážka.

Znovu, tentoraz už tretíkrát, sa mu podarilo utiecť. Na slobode okolo seba sformoval celý zločinecký gang. Putovali krajinou okolo Perthu, prepadávali banky a obchody. Mali na svojom konte slušnú sériu úspešných lúpeží. Polícia im ale bola na stope a podarilo sa im celý gang chytiť v oblasti Bodallin Soak. Moondyne Joe putoval znova do väzenia.

Trest znel päť rokov nútených prác. A pretože Moondyne bolo veľmi známe meno, väzenská správa mu nechala vybudovať špeciálnu celu, z ktorej nebolo možné uniknúť. Guvernér Swan River Colony John Hampton povedal Moondyne Joovy: „Ak z nej utečiete, dostanete milosť.“ Myslel to pochopiteľne tak, že útek je nemožný.

Cela z ktorej nemal niky utiecť.

7. marca roku 1867 Moondyne Joe zmizol zo svojej cely. Dokázal si vytvoriť dieru v stene a následne utiekol nezamknutymi bočnými dverami z väzenia. Neuveriteľný výkon. Polícia na neho vyhlásila lov, ale nepodarilo sa jej zločinca chytiť. Moondyne bol zase raz voľný. Slobody si užíval dva roky, než bol chytený pri krádeži vína. Bol odsúdený na štyri roky do želiez. Lenže dostal milosť od guvernéra Welda. Ten sa dopočul o sľubu svojho predchodcu a nariadil Moondyne Joea pustiť. Na slobode mohol zostať, ak sa nedopustí už ani jednej krádeže ďalšie štyri roky. Inak sa pôvodný trest obnoví.

Príbeh pokračuje sérií kratších trestov za menšie prehrešky. Ešte v sedemdesiatich rokoch dokázal Moondyne uniknúť z väzenia v Mount Eliza. Nedokázal žiť na slobode tak, aby sa nedopúšťal zločinov, ale rovnako tak nechcel byť vo väzení. Zomrel 13. augusta roku 1900.