Tragédia, ktorá sa odohrala vo štvrtok okolo poludnia na Strednom odbornom učilisku v Ohradnej ulici v pražskej Michli, šokovala celé Česko. Útočník tam napadol učiteľa mačetou, ten na mieste zomrel. Študenti školy popísali, čo sa na mieste v osudnej chvíli stalo.

Útok sa odohral vo štvrtok krátko pred poludním. Policajný hovorca Ján Rybanský uviedol, že k nemu došlo na štvrtom poschodí, podľa študentov školy najskôr v kabinete. „Bolo to priamo pod nami, ale nepočuli sme nič. Malo sa to stať v kabinete, krik sme nepočuli. Bola práve prestávka, boli sme v kabinete u pani učiteľky, keď prišli chlapci s tým, že učiteľ leží na zemi celý od krvi. Potom sme šli do triedy, sadli sme si tam a zamkli sa,“ popísal novinárom jeden zo študentov. „Policajti potom prišli a vzali si nás, nech ideme. Vyšli sme zo školy, prišli tam autobusy, dostali sme deky,“ dodal.

Podľa prvákov Tomáša a Honzy, útočil študent z tretieho ročníka. Podľa svojich slov boli v čase útoku na tom istom poschodí, kde k nemu došlo, len o dve triedy vedľa. „Išli sme práve do učebne a počuli učiteľa, ako volá pomoc a hovorí niečo s mačetou. Báli sme sa, ale už je to v pohode. Potom bola chvíľku panika, zašli sme do triedy, zamkli sme sa s učiteľom. Sedeli sme v laviciach a potom sa pozerali z okna na priebeh situácie. Sedeli sme tam tak hodinu, potom prišlo veľa policajtov,“ popísali, čo sa v škole dialo.

Zvrat vo vyšetrovaní šokujúceho vražedného útoku na základnej škole vo Vrútkach

 „Bol to  pohodár“ 

Učiteľ, ktorý zomrel, mal podľa nich okolo šesťdesiat rokov a učil technické kreslenie. „Pána učiteľa sme poznali, bol to pohodár, vždy nám odomykal triedu. Nebol konfliktný, vždy pekne pozdravil, bol príjemný,“ uviedli o svojom kantorovi.

Ďalší študenti o učiteľovi hovorili aj v superlatívoch, útočníka vraj ale nepoznali, vedeli len, že chodil do tretiaka. „Útočníka som videl len párkrát na chodbe, to je všetko,“ uviedol ďalší učeň.

Popravil 17 študentov a na súde plakal, keď mu zobrali pastelky

Útočník po napadnutí na mieste mačetu nechal a utiekol, pátrala po ňom stovka policajtov a vrtuľník. Policajti ho našli zhruba po hodine, podľa informácií.

Hovorca pražských policajtov Ján Rybanský neskôr potvrdil, že zadržaný bol 19-ročný študent, motívom bol s najväčšou pravdepodobnosťou spor medzi žiakom a učiteľom.