Na Kotlebov príkaz museli divadelníci počas hry ukončiť predstavenie

1159

Pracovníčka BBSK sa vyhrážala divadelníkom, že ak ihneď neukončia hru, tak župan Marian Kotleba odíde z divadla a zavrú oponu. Informáciu priniesol denník N. Dôvodom na ukončenie predstavenia mali byť expresívne výrazy, ktoré sa v divadelnej hre vyskytovali. Tie však vyplývali z kontextu inscenácie.

Podľa dostupných informácií mala približne v polovici predstavenia prísť do zákulisia Marianna Kemková, pracovníčka odboru školstva BBSK. Následne prikázala s okamžitou platnosťou ukončiť predstavenie. Príkaz mal vydať priamo župan Marian Kotleba.

Gabriel Obernauer, predseda divadelného súboru na riziká expresívneho slovníka upozorňovali skôr.
„Povedali sme, že predstavenie nie je vhodné pre deti do 15 rokov a obsahuje asi 15 vulgárnych slov,“
Župa sa podľa Obernauera dožadovala o zmiernenie vulgárnych slov, ale predstavenie by tým stratilo svoj charakter.

Pracovníčka BBSK sa vyhrážala divadelníkom, že ak ihneď neukončia hru, tak župan Marian Kotleba odíde z divadla a zavrú oponu.

„Za viac ako 50 rokov sme niečo podobné nezažili. Teraz si uvedomujeme, že sme mali pokračovať a uvideli by sme, čo by sa stalo,“ povedal pre Aktuality.sk Obernauer.

Kultúra v bankobystrickej župe mala problémy aj v minulosti. Marian Kotleba nechal zrušiť medzinárodný festival s názvom Dni tanca pre vás a stopol dotácie aj pre Bábkové divadlo na Rázcestí.