Nový prieskum zistil, že aj mačky sú posudzované podľa farby ich kožuchu, rovnako ako sú ľudia často posudzovaní podľa farby kože. A v prípade mačiek ľudia najčastejšie pripisujú pozitívne vlastnosti tým, ktoré majú hrdzavé chlpy, napísal denník The Huffington Post.
Prieskum vykonala študentka doktorandského programu na Kalifornskej univerzite Mikel Delgadová. Zistila pritom, že hrdzavé mačky sú najčastejšie vnímané ako „priateľské“, zatiaľ čo biele bývajú odsudzované ako príliš „odťažité“ a korytnačkovo sfarbené mačacie krásavice čoby „netolerantné a svojhlavé“.

Čierne mačky v útulku nikto nechce

A pokiaľ ide o čierne mačky, prieskum zistil, že majú zo všetkých farieb mačacie srsti najmenšiu šancu, že si ich niekto osvojí zo zvieracieho útulku. Čo je pre nich veľký problém, pretože podľa oficiálnych údajov pochádza zhruba 21 percent z 86,4 milióna mačiek v amerických domácnostiach z útulkov. Čierne a ďalšie tmavé mačky majú tiež najväčšiu pravdepodobnosť, že budú utratené.
Prejavujú v tomto prípade majitelia mačiek skutočnú citlivosť voči mačacím osobnostiam, alebo sú domáce šelmy len obeťami netolerancie? „Zatiaľ existuje len málo dôkazov, že by takto vnímaná spojitosť medzi rozlične sfarbenými mačkami a ich osobnosťou skutočne existovala,“ uviedla Delgadová. „Má to ale vážne dôsledky na mačky, ak ľudia veria, že niektoré farby sú ‘priateľskejší’ ako iné,“ dodala.
mača 1
Bez ohľadu na farbu, všetky mačky chované v domácnostiach sú príslušníkmi druhu mačka domáca (Felis catus). Ako maznáčikovia majú dlhú históriu; prvýkrát ich domestikovali Egypťania už pred 4000 rokov a teraz sú najobľúbenejším domácim zvieraťom na svete.