Na mene záleží aj pri hľadaní si zamestnania

837

Spoločnosť Profesia pripravila analýzu krstných mien a ich úspešnosti vo výberovom procese na vzorke vyše 220.000 životopisov, ktoré si uchádzači o prácu zverejnili na portáli Profesia.sk za posledný rok a pol.

Podľa úspešnosti mien na pracovnom trhu analýza okrem iného ukázala, že úspešnejší ako Petrovia sú Mariánovia a úspešnejšie ako Zuzany sú ženy s menom Ildikó.
      Z pohľadu frekvencie prezretia zverejneného životopisu muža a ženy zo strany zamestnávateľa väčší úspech majú na trhu práce muži. Platí to aj pri sledovaní záujmu o mužov a ženy podľa úrovne pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzajú. Najvýraznejší rozdiel medzi tým, či si zamestnávatelia prezrú životopis muža alebo ženy, je pri výbere uchádzača alebo uchádzačky na pozíciu top manažéra alebo top manažérky. Rovnako výrazne preferovanejší sú muži pri výbere potenciálneho zamestnávateľa na pozícii kvalifikovaných technických zamestnancov. 
      Približne rovnako často si zamestnancov hľadajú medzi mužmi aj ženami firmy, ak obsadzujú pozície s nižšou úrovňou kvalifikácie, ako sú úrovne pozície pomocní zamestnanci a kvalifikovaní robotníci, zamestnanci v službách. 
      Najčastejšie krstné mená v databáze životopisov na Profesia.sk sú tradičné mená ako Peter a Zuzana. V šanciach pri hľadaní si zamestnania ich však predbehli ľudia s menej tradičnými menami. Spomedzi všetkých mužských krstných mien zamestnávateľov v poslednom roku a pol zaujal najviac Marián. Najúspešnejším krstným ženským menom je Ildikó.
      Poradie krstných mien, ktoré zamestnávatelia najčastejšie prezerali, keď obsadzovali jednotlivé pozície, sa líši. Ak firmy hľadali ľudí na miesto top manažérov, najčastejšie prezreté meno bolo Branislav. Pri obsadzovaní pozícií v nižšom a strednom manažmente zamestnávatelia najviac prezreli životopisy, ktoré zadali muži s menom Mário alebo ženy s menom Lívia. Pri pozíciách kvalifikovaných zamestnancov netechnického zamerania boli najprezeranejšie životopisy od Rudolfa a Kristíny. Ako administratívni pracovníci sú najprezeranejší Vladimírovia a Milady a na pozíciu pomocných zamestnancov mali najviac videní zamestnávateľov v pomere k počtu zverejnených životopisov mená Dávid a Elena.