Na opustenom statku bola deväť rokov väznená rodina. Spoločne vraj čakali na koniec sveta

319

Prípad zanedbávania a obmedzovania ľudskej slobody rieši aktuálne holandská polícia. Na odľahlom statku v Ruinerwold našla rodinu, ktorá bola deväť rokov držaná v zajatí.

Na prípad upozornil zamestnanec miestneho baru Chris Westerbeek. Jeho pozornosť vzbudil jeden z návštevníkov, ktorý sa v podniku náhle objavil. Pôsobil veľmi neupraveným a špinavým dojmom a podivne hovoril.

„Bolo na ňom niečo neprirodzené, čo ma znepokojovalo. Žijeme na dedine, kde každý pozná každého, ale jeho som tu nikdy nevidel. Rozhodol som sa, že si s ním porozprávam. Vďaka Bohu, že som to urobil. Robilo mu problémy komunikovať a vyzeral veľmi nešťastne. Vedel som, že je niečo v neporiadku,“ povedal Westerbeek do médií.

Chris Westerbeek

Potom, čo mladý muž vypil päť pív za sebou, rozhovoril sa o svojom živote. Barmanovi odhalil, že nikdy nechodil do školy a spoločne so svojimi dospelými súrodencami bol už vyše deväť rokov väznený na opustenej farme, odkiaľ sa mu podarilo uniknúť.

„Povedal mi, že už takto ďalej nedokáže žiť a potrebuje pomoc.“ Westerbeek ihneď kontaktoval políciu, ktorá následne začala odkrývať komplikovaný prípad.

Zistila, že muž, ktorý do baru prišiel, je dvadsaťpäťročný Jan Zon van Dorsten. V pivnici statku objavila štvoricu jeho súrodencov vo veku od osemnásť do dvadsať štyroch rokov. Okrem nich sa na mieste nachádzal ich Šesťdesiatsedemročný otec Gerrit-Jan van Dorsten. Vyšetrovanie odhalilo, že muž bol predtým členom sekty Cirkev zjednotenia (Munis).

Jan Zon van Dorsten

Obvineniam čelí tiež päťdesiatosem ročný Josef Brunner, ktorému pozemok patril a ktorý sa rovnako ako Dorsten podieľal na zajatí. Aj on mal byť podľa niektorých zdrojov kedysi členom cirkvi. Miestni, ktorí ho prezývali Rakúšan, ho opísali ako osamelého a podozrievavého čudákov. „Stačilo sa len priblížiť k jeho statku, a hneď k vám bežal. Sledoval okolie ďalekohľadom,“ vypovedali svedkovia.

Podľa niektorých teórií si muži chceli na farme vytvoriť kult, s ktorým by čakali na koniec sveta. Konkrétny dôvod väznenia rovnako ako konkrétne vzťahy medzi všetkými aktérmi sú ale stále predmetom vyšetrovania.

Jan Zon van Dorsten

„Našim prvoradým záujmom je bezpečnosť rodiny. Na čo presne došlo na statku, je doteraz nejasné. Prešetrujeme všetky možné scenáre,“ povedala hovorkyňa holandskej polície.