Najväčší ružový krík sveta rastie od roku 1885 v arizonskej púšti

1215

Najväčší ružový ker na svete sa rozprestiera na ploche 836 metrov štvorcových a jeho sukovitý stržeň sa pne do výšky 3,6 metrov. Nájdete ho v arizonskom meste Tombstone, ktorý je skôr známy ako dejisko najslávnejšej pištolníckej prestrelky v histórii Divokého západu.

Kde sa v púšti vlastne vzala táto svetová rekordérka medzi ružami? S trochou zveličenia sa dá povedať, že sem imigrovala. V roku 1884 mladý baník Henry Gee a jeho nevesta Mary opustili svoje rodné Škótsko a vyplávali za lepším životom do Spojených štátov. Usadili sa v arizonskom meste Tombstone. Mary sa ale cnelo po domove, a keď sa s tým zverila v liste svojej rodine, došiel jej čoskoro balík plný cibuliek a odrezkov zo záhrady, ktorú v Amerike tak postrádala. Na znamenie priateľstva jeden z odrezkov ruže darovala svojej novej kamarátke v Tombstone, Amelie Adamsonová. Tá si ho zasadila na dvore svojho domu, hneď vedľa kôlne na drevo. A svete, div sa, ružu sa v arizonskej púšti nielen darilo, ale časom sa rozrástla v najväčší ružový ker na svete.

V roku 1920 si dom, ktorý predtým patril Amelie, kúpili manželia James a Ethel Macia. Ker bielych ruží bol vtedy už tak veľký, že museli kvôli nemu zboriť dreváreň a postaviť opornú konštrukciu z drevených tyčiek a kovových rúrok, aby sa konáre ruže mohli popínať ďalej. Už v roku 1933 novinár John Hix ako prvý označil ružu z Tombstone za najväčší ružový krík na svete. Rastlina sa ďalej rozrastala a nakoniec dosiahla aj oficiálneho zápisu v Guinnessovej knihe svetových rekordov. Zatiaľ žiadny iný krík ruží jej prvenstvo neohrozuje.

Ruža „Biela pani Banksová“ kvitne každý rok, asi šesť týždňov, od marca do apríla, a dokonca má svoj vlastný Festival ruže, na ktorý sa hrnú tisíce návštevníkov, aby svetovú rekordérku uvideli v celej jej nádhere. V plnom rozkvete je najväčšia svetová ruža pokrytá tisíckami malými čajovými ružami a ich vôňa je cítiť o jeden až dva bloky domov ďalej.