Nemecká vláda predáva berlínsky hraničný priechod z čias studenej vojny

913

Len málokto z tisícov turistov, ktorí si každý deň fotografujú hraničný priechod Charlie v centre Berlína niekedy počul o spojeneckom hraničnom priechode Checkpoint Bravo na juhozápadnom predmestí metropoly. Bravo stál nad hlavnou diaľnicou a bol tým významnejším z hraničných priechodov medzi východom a západom mesta. Na aukciu upozornili noviny Tagesspiegel. Koná sa 16. septembra a pozemok plný buriny spolu s rozpadávajúcou sa diaľničnou kaviarňou predáva nemecká federálna vláda.
Západní spojenci postavili hraničný priechod Bravo v rokoch 1951-1954, aby mali kde kontrolovať cestujúcich z demokratického Západného Berlína smerujúcich na komunistické územie a mali kde vítať utečencov zo Sovietmi kontrolovanej zóny rozdeleného Nemecka.
Priechod je opustený od roku 1969, kedy narovnali cestu a nový hraničný priechod postavili zopár kilometrov ďalej. Neďaleký komunistický hraničný priechod, ktorý bol hlavnou bránou z Východného Nemecka do vonkajšieho sveta, je v súčasnosti malým múzeom. Exponáty sú umiestnené vo veži bývalej pozorovateľne.
Aukčný katalóg zverejnený na internete udáva, že výkričná cena za starý hraničný priechod Bravo o rozlohe 15.000 štvorcových metrov je 45.000 eur. K nej sa bude prihadzovať.
Checkpoint Charlie, ktorý sa nachádzal na ulici v centre Berlína, bol jedným z najbizarnejších hraničných priechodov sveta. Checkpoint Bravo bol postavený medzi stromami a bol predovšetkým praktický, pohraničníci tu 24 hodín denne kontrolovali tisíce osobných áut a nákladiakov.
Pohraničné kontroly medzi oboma časťami Berlína sa skončili v roku 1990 a oba nemecké štáty sa opätovne zjednotili v rovnakom roku.