Aké pohnútky mysle viedli zabijakov k tomuto beštiálnemu činu? Pytliaci v Keni pripravili o život dve vzácne biele žirafy, nevídané klenoty tamojšej rezervácie, v ktorej žili voľne a boli pýchou tamojších ľudí. Na svete tak zostal už iba jeden jediný exemplár.

Ochrancovia prírody našli tela bielej žirafy a jej mláďaťa už v značnom štádiu rozkladu v dedine v severovýchodnom okrese Garissa. Nažive je zrejme stále tretia biela žirafa, podľa ochrancov prírody ale môže byť jediná na svete. A mal by to byť samec.

Pytliak zubár, ktorý zabil leva Cecila, sa skrýva

Biele žirafy boli prvýkrát spozorované v Keni v marci 2016, krátko predtým v Tanzánii. Žirafy mali takzvaný leucismus, ktorý spôsobuje stratu všetkých typov kožných pigmentov. Na rozdiel od albínov ale takto postihnuté zvieratá naďalej produkujú pigment v iných tkanivách, čo vysvetľuje napríklad aj hnedé sfarbenie ich očí.

Vraha zvierat rozdupal v Zimbabwe zúrivý slon. Veľa ľudí mu smrť praje

Správa o bielych žirafách obletela svet v roku 2017, keď ich fotografie zverejnila kenská rezervácia. Dve zabité žirafy boli podľa správcu veľkej neoplotenej rezervácia na severovýchode krajiny Mohammeda Ahmednoora videné pred viac ako tromi mesiacmi. Smrť zvierat označil za veľmi smutnú správu pre celú Keňu a veľkú ranu pre rezerváciu, ktorá sa ich snažila chrániť. Aký mali pytliaci motív, nie je jasné. Identita páchateľov doteraz oznámená nebola, úrady však prípad vyšetrujú.

Brutálne masaker nevinných levov! Pytliaci im odrezali papule a laby

V uplynulých 30 rokoch sa svetová populácia žiráf zmenšila o zhruba 40 percent. Pytliaci majestátne zvieratá naďalej lovia pre kožu a mäso. Kým svetová populácia žiráf v roku 1985 podľa Medzinárodného zväzu pre ochranu prírody (IUCN) tvorilo 155.000 kusov, v roku 2015 ich už bolo len 97.000.

Pytliaci v Botswane zmasakrovali 90 slonov kvôli klom