Neskoro ale predsa sa zobudili v Bruseli.

Škoda že to nebolo na začiatku imigrantskej vlny tiahnucej na Európu.

1788

Ľudia cestujúci do Únie sa budú musieť elektronicky registrovať. Registráciou chce Brusel zistiť, či daný človek nepredstavuje bezpečnostné či zdravotné riziko.
Aj ľudia, ktorí k ceste do Európskej únie nepotrebujú víza, by sa mali v budúcnosti elektronicky registrovať, uviedol v stredu nemecký denník Die Welt.
Podobný systém už teraz funguje v Spojených štátoch. Pri cestách do EÚ by sa týkal osôb starších ako 18 rokov, ktoré by za príslušné povolenie platili päť eur.
Európska únia si od chystaného opatrenia sľubuje, že jej pomôže overiť, či daná osoba predstavuje bezpečnostné alebo zdravotné riziko ešte predtým, než do niektorej z krajín únie príde.

„Musíme vedieť, kto našu hranicu prekračuje,“

nechal sa už skôr počuť eurokomisár Dimitris Avromopulos, zodpovedný za túto problematiku.
Európska komisia verí, že nový systém európskych cestovných informácií označovaný ako ETIAS neovplyvní negatívne turistický ruch.
Vyplnenie elektronického formulára má trvať zhruba desať minút. Záujemcovia o cestu do EÚ v ňom budú musieť vedľa tradičných položiek ako je meno a bydlisko uviesť aj údaje o svojom zdravotnom stave, pobytoch vo vojnových zónach alebo o tom, či už boli trestaní. Úrady členských krajín únie potom budú dáta porovnávať so svojimi databázami.
Povolenie na cestu do krajín EÚ, za ktoré má byť možné platiť aj kreditnou kartou, budú ľudia dostávať na päť rokov. Európska komisia by o ňom mala rozhodovať už v stredu 16.novembra.