NHL: Slováci v úvodných zápasoch bez bodov a s prehrami, Kopecký sa zranil

491

New York Rangers s Mariánom Gáboríkom prehrali vo Washingtone 1:2 po predĺžení. Anaheim s Ľubomírom Višňovským podľahol na domácom ľade Nashvillu 1:4. Obhajcovia Stanleyho pohára z Chicaga vo svojom strede s Mariánom Hossom a Tomášom Kopeckým prehrali vo Vancouvri 0:2. Roberto Luongo kryl všetkých 32 striel Blackhawks vrátane šiestich z hokejky Hossu.

1. kolo play off:
Východná konferencia:

PITTSBURGH – TAMPA BAY 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Góly: 47. Kovaľov, 47. Asham, 60. Kunitz. Brankári: Fleury – Roloson, strely na bránku: 40:32, 18.390 divákov. Stav série: 1:0
V Pittsburghu, ktorý prvýkrát za posledných päť sezón odštartoval play off bez kapitána Sidneyho Crosbyho, vládol celé dve tretiny nerozhodný stav a domáci hokejisti rozhodli o svojom triumfe až v záverečnej tretine. Základom ich úspechu bol brankár Marc-Andre Fleury, ktorý zneškodnil všetkých 32 striel súpera. „Fleury bol fantastický. Práve som dopozeral záznam a nemôžem uveriť niektorým zákrokom, ktoré urobil… Je to vynikajúci brankár,“ pochválil súperovho gólmana tréner Tampy Guy Boucher. O prvý gól duelu sa v 47. minúte postaral ruský veterán Alexej Kovaľov, pre ktorého to bol už 45. presný zásah v play off v kariére.

WASHINGTON – NY RANGERS 2:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)
Góly: 54. Ovečkin, 79. Siomin – 42. Gilroy. Brankári: Neuvirth – Lundqvist, strely na bránku: 33:25, 18.398 divákov. Stav série: 1:0
V zápase Capitals s Rangers museli diváci čakať na góly až do záverečného dejstva. Hostí poslal do vedenia v 42. minúte Gilroy, no hviezdny Ovečkin poslal duel do predĺženia. V ňom sa osvedčila spolupráca Jasona Arnotta s Alexandrom Siominom, ktorý bleskovou strelou rozhodol. „Keby nedával góly, nikam by sme sa nedostali. Stačí sa pozrieť na základnú časť, Ovečkin má 32, potom Siomin 27, za ním Knuble s 24 a potom nič. Potrebujeme ho, aby vytváral hrozbu v ofenzíve, tá strela… veď som ju ledva videl. Arnott výborne udržal puk v pásme, nahral mu a on nezaváhal,“ povedal kouč Bruce Boudreau. Slovenský útočník v drese hostí Marián Gáborík strávil na ľade takmer 27 minút a súperovho brankára ohrozil štyrikrát. Najväčšiu šancu si vypracoval v druhej tretine, keď dostal prihrávku spoza bránky, puk sa mu však zaplietol medzi korčule a jeho nevýraznú strelu zlikvidoval Neuvirth.

Západná konferencia:

DETROIT – PHOENIX 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Góly: 28. Dacjuk, 33. Franzen, 39. Rafalski, 44. Hudler – 3. Turris, 48. Vrbata. Brankári: Howard – Bryzgalov, strely na bránku: 36:28, 20.066 divákov. Stav série: 1:0
Detroit musel v úvode zápasu čeliť piatim presilovkám súpera, no v oslabení neinkasoval a základy domáceho víťazstva položili v druhom dejstve tri góly z hokejok Dacjuka, Franzena a Rafalskeho. „Myslím si, že toto víťazstvo bolo pre nás veľmi dôležité. V posledných zápasoch sa nám doma príliš nedarilo a chceli sme to zmeniť,“ povedal brankár Jimmy Howard, ktorý kryl 26 striel súpera. „Keď sa v druhej tretine rozbehli, už sme ich nemohli zastaviť. Držali sme sa, no musíme hrať oveľa lepšie,“ povedal po zápase tréner „kojotov“ Dave Tippett.

VANCOUVER – CHICAGO 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly: 8. Higgins, 11. Hansen. Brankári: Luongo – Crawford, strely na bránku: 33:32, 18.860 divákov. Stav série: 1:0
Chicago neodštartovalo obhajobu vlaňajšieho triumfu najlepšie a v úvodnom zápase prehralo na pôde víťaza základnej časti 0:2. „Jastrabi“ navyše prišli o slovenského útočníka Tomáša Kopeckého, ktorý utrpel po tvrdom zákroku Samiho Sala zo záverečných minút úvodnej tretiny bližšie nešpecifikované zranenie v hornej časti tela. Druhý slovenský útočník v drese hostí Marián Hossa strávil na ľade takmer 22 minút a na súperovu bránku vyslal až šesť striel. Všetky z nich ako aj ďalších 26 z hokejok Chicaga ale zlikvidoval výborný brankár Roberto Luongo. Naopak, jeho náprotivok Crawford pustil za chrbát dve strely z úvodnej tretiny. „Bolo to fantastické. Nielen fakt, že sme dokázali skórovať, ale aj naša fyzická hra a forčekovanie. Chalani tam mali niekoľko skvelých ‘hitov’, to nás veľmi dobre nakoplo,“ povedal Luongo, ktorý však krotil optimizmus. Vancouver už tretí rok po sebe narazil v play off na Chicago, pričom v úvodnom zápase sa vždy tešil z víťazstva, no obe predchádzajúce série nakoniec prehral. „Vyhrali sme prvý zápas, no neznamená to nič, pokiaľ nevyhráme celú sériu. O tom to všetko je, stále máme pred sebou veľmi veľa práce,“ dodal.

ANAHEIM – NASHVILLE 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 52. Selänne – 5. Weber, 36. Sullivan, 39. Fisher, 41. Fisher. Brankári: Ellis (Emery) – Rinne, strely na bránku: 28:30, 17.174 divákov. Stav série: 0:1
Z víťazstva sa netešil ani najproduktívnejší obranca základnej časti profiligy Ľubomír Višňovský, ktorý tentokrát vyšiel naprázdno a jeho Anaheim prehral pred vlastnými fanúšikmi s Nashvillom celkom jednoznačne 1:4. Hostia od začiatku dominovali a po dvoch tretinách si vytvorili pohodlný náskok 3:0. V záverečnom dejstve ešte pridal svoj druhý gól Mike Fisher a za domácich už len korigoval Selänne. „Je perfektné, že sme vyhrali prvý zápas. Je to dobrý pocit, no ten druhý bude oveľa ťažší. Vieme, že sa znova zomknú a budú hrať veľmi tvrdo,“ povedal Fisher, ktorý k dvom zásahom pridal aj jednu asistenciu.