Nielen slovenská polícia robí chyby. Českej sa podarilo prepustiť najhľadanejšieho muža Európy

1609

Odmena 60tisíc EUR je vyhlásená na nebezpečného kriminálnika Shanea O’Briena, ktorý je podozrivý z brutálnej vraždy v Londýne. Brit bol vlani zadržaný v Česku za výtržníctvo a poškodenie cudzej veci, polícii sa ale preukázal falošnými dokladmi a prekĺzol.

Shane O’Brien je hlavným podozrivým v prípade brutálnej vraždy 21 ročného Josha Hansona v roku 2015. Mladíka vtedy niekto bezdôvodne dobodal v bare v londýnskej štvrti Hillingdon. Podľa kamerových záznamov ho práve O’Brien bodol nožom do krku a potom ho nechal v bare vykrvácať. O’Brien, ktorého britská polícia viní z vraždy a ťažkého ublíženia na zdraví, potom zmizol.

Po nebezpečnom mužovi teraz pátra aj Europol a za jeho dolapenie bola vyhlásená odmena 60-tisíc EUR. Zatiaľ ale bezúspešne.

Preukázal sa falošnými dokladmi

Kriminálnik prekĺzol vlani i českej polícii. Vo februári skončil v pražskej policajnej cele pre podozrenie z poškodenia cudzej veci a výtržníctva, následne bol ale prepustený na kauciu. „Policajti sňali odtlačky prstov, ale nebola zistená žiadna zhoda v databázach. Tá vyšla najavo až v júni 2017, keď britská strana dodala do informačného systému odtlačky prstov hľadaného muža. Na základe toho tak vyšlo najavo, že sa muž pri zadržaní vo februári 2017 v Prahe preukázal pravdepodobne falošnými dokladmi na meno Enzo Mellonceli, narodený 14. septembra 1982,“ uviedol vlani v októbri policajný hovorca Jan Daněk.

Shanea O’Brien s novým tetovaním

Britské médiá uviedli s odvolaním sa na londýnsku políciu, že muž pred pražským zadržaním výrazne zmenil vzhľad. Z českej policajné fotografie je zrejmé, že si nechal narásť vlasy a fúzy a dal si nové tetovanie cez chrbát, ktoré skrylo jeho skoršie tetovanie nesúci nápis Shannon 15-04-16. Londýnska polícia upozornila, že nová ozdoba jeho chrbta – sova držiaca lebku – je natoľko špecifická, že by ju mohli spoznať boxeri, medzi ktoré O’Brien chodí trénovať. Pri zadržaní v Prahe pri sebe mal boxerské rukavice.