Obrnil sa, vyzbrojil sa a buldozérom zrovnal polku mesta so zemou

1533

Marvin Heemeyer viedol dlhé roky spor s mestom ohľadom pozemkov. Podobných sporov sa vedie mnoho a dopadá to rôzne. Tento spor ale dopadol nevídanou odplatou, pri ktorej boli povolané vrtuľníky a národná garda proti buldozéru premenenému na tank.

Pozemková komisia v coloradskom meste Gramby rozhodla, že popri Heemeyerovmu obchodu s tlmičmi nechá postaviť továreň. Mesto sa predtým dlhé roky snažilo odkúpiť aj Heemeyerov pozemok, ale jeho požiadavky boli premrštené. Heemeyer tak síce mal pozemok, ale medzi jeho domom a obchodom mala vyrásť továreň. Heemeyer pritom celé roky používal doposiaľ voľnú plochu ako skratku domov zo svojho obchodu. Pochopiteľne nebol z vývoja vecí nadšený a opakovane sa snažil rozhodnutie pozemkovej komisie zvrátiť. Márne. Na začiatku roku 2003 sa preto Heemeyer rozhodol, že má všetkého tak akurát dosť. Vyhlásil mestu vojnu a rozhodol sa zostrojiť si naozaj účinnú zbraň.

Pred niekoľkými rokmi si kúpil buldozér Komatsu D355. Teraz sa mu tento stroj náramne hodil. Dlhšie ako rok pracoval na jeho vylepšení v „Killdozer“. Opancieroval ho oceľovými plátmi, ktoré ho spravili prakticky nepriestrelným. Neskôr sa ukázalo, že pancier bol skutočne mimoriadne účinný, neprešla ním ani jediná guľka.

Do kabíny nainštaloval videokameru, napojenú na dva monitory vnútri. Vďaka tomu mohol vidieť do okolia, pretože výhľad z kabíny bol obmedzený a ako sa ukázalo, nebolo z nej možné vyliezť. Do Killdozera dal tiež automatickú a odstrelovaciu pušku, brokovnicu a pištoľ. Tank bol hotový.

4. júna roku 2004 sa Heemeyer uzavrel do kabíny buldozéra a vyrazil na svoju cestu pomsty. Pri jazde demoloval veľa budov, medzi inými poštu, radnicu, redakciu miestnych novín, dom vdovy po sudcovi, a mnoho ďalších. Ako sa neskôr ukázalo, každý zborený alebo poškodený dom bol nejako spätý s Heemeyerovým prípadom. Bola to presne naplánovaná pomsta.

V meste vypukla panika a úrady sa rozhodli povolať Národnú gardu a letectvo. Konkrétne vrtuľníky Apache, ktoré mohli svojimi protitankovými strelami buldozér zlikvidovať. Heemeyer vyvádzal 2 hodiny a 13 minút a za tú dobu poškodil alebo zboril 13 budov. Pálil po policajtoch zo svojich strieľní, tí zase po ňom, bez toho aby mu mohli čokoľvek urobiť. Došlo dokonca na bizarný súboj. Cody Docheff sa najprv pokúsil vypáliť zo svojej poloautomatickej pušky na Killdozer, ale videl, že to nemá žiadny efekt. Tak nasadol do mohutného kolesového Scrapera, stroj používaný na stavbu ciest, a vyrazil proti Killdozer. Ten ale mohutný scraper jednoducho odtlačili z cesty a pokračoval v jazde. Ďalší policajt po Killdozer hodil granát, ale ten nemal žiadny účinok. Heemeyer pálil po policajtoch a situácia sa stávala kritickou. Nikomu sa nechcelo nasadzovať vrtuľníky, ktoré mohli napáchať veľa vedľajších škôd, ale niečo sa muselo stať.

A stalo sa. Heemeyerov Killdozer sa pokazil a nechcel ísť ďalej. Zo stroja unikali tekutiny a bol zjavne prehriaty. Heemeyer sa podľa všetkého pokúšal zo stroja dostať, ale nešlo to. Navyše ho začali obkľučovať členovia jednotky SWAT. Zrazu sa ozval z kabíny výstrel. Heemeyer sa zastrelil svoju brokovnicou. Z kabíny sa ho nedarilo dostať. Dvakrát bola neúspešne použitá trhavina, nakoniec sa do kabíny hasiči museli prerezať acetylenovým horákom.

Jeho devastačná jazda zničila alebo poškodila 13 domov a napáchala škody za 7 miliónov dolárov. Nikto nebol zranený, ale nie je to zrejme tak, že by sa Heemeyer obzeral na civilné obete. V mnohých domoch boli ľudia ešte v čase príchodu Killdozer a len so šťastím sa im podarilo zavčas utiecť. FBI našla v Heemeyerovom dome veľa kaziet s nahrávkami, kde hovoril o svojich motívoch pre pomstu. Spomenul tiež, že si nikdy nikto nevšimol, že prestavuje buldozér na tank. A tiež sa ukázalo, že niektorí z návštevníkov jeho obchodu o jeho úmysloch vedeli a dokonca ho v nich povzbudzovali. Každý si rád zanadáva na vedenie mesta, ale asi nikoho nenapadlo, že Heemeyer svoj čin dovedie do konca.