Priebeh 17 etapy

Pády hneď po štarte. Hneď na prvých kilometroch etapy došlo k pádu, po ktorom zostali na zemi Borut Božič, domáce nádeje Warren Barguil a Gorka Izagirre z Movistar, pre ktorého závod kvôli zlomenej kľúčnej kosti skončil. Tvrdá rana pre Movistar hneď na začiatku etapy.
Ultrarýchla prvá hodina. Cyklisti v pošliapali priemerom 51,8 km/h!
Žiadny únik. Tempo bolo tak vysoké aj kvôli tomu, že sa nedarilo odísť žiadnej skupine. Skúšali to Oliveira, Navardauskas aj ďalšie, napriek tomu ešte na 70 kilometri bol celý pelotón pohromade.
Sagan s Majko vpredu. Až na prvú vrchárske prémiu po 70 kilometroch sa vytvorila skupina utečencov. Bolo v nej celkovo jedenásť cyklistov vrátane Rafala Majky, Petra Sagana, Ilnur Zakarina alebo Jarlinsona Pantano. Neskôr si k nim ešte doskočila trojica Lutsenko, van Avermaet a Voeckler.
Ďalšie pád Bozic. Slovinský cyklista idúci vo farbách Cofidis spadol znova v zjazde z Col del Mosses a z Tour následne odstúpil.
17 etapa 10
Sagan zbiera body. Na šprintérske prémiu si pre dvadsať bodov do súťaže o zelený dres došiel Peter Sagan, po pár ďalších kilometroch si z vedúcej skupiny vystúpil a do cieľa si došiel svojím tempom po zadnom kolese 29 minút po víťazovi.
Útoky Gallopina s Lutsenko. Hneď pri vjazde do predposledného stúpania dňa sa zo skupiny utečencov oddelila dvojica Lutsenko, Gallopin, ale len na chvíľu, než je skupina znovu pohltila.
Astana s Movistar zvyšujú tempo. Najprv sa na čele ukázal Darwin Atapuma, ktorý protřídil skupinu favoritov, z ktorej vypadol Teja van Garderen a následne aj Vincenzo Nibali s Diegom Rosou. Práve Nibaliho tempo uvarilo aj Roman Kreuziger.
17 etapa 2 Majka
Majka zbiera body. Poľský cyklista vyhral tri zo štyroch vrchařských prémií, ktoré na trase boli, získal 46 bodov a v súťaži o bodkovaný trikot má náskok 83 bodov.
Zakarinov deň. Šošovky zostali na mieste a Zakarin si to tak vo finálnom stúpaní mohol rozdať s Pantano aj Majko. A bol to on, kto mal najviac síl. Prvým útokom odpáral Poliaka, tým druhým Kolumbijčanov a cieľom prešiel s rukou nad hlavou.
Kde je starý Quintana? Alejandro Valverde medzitým vzadu rozbehol tempo pre svojho lídra, lenže ten znova nemal nohy na to, aby reagoval na nástup Richieho Porta. Potom nevydržal ani s Froomem ani s Yatesovo skupinou a stratil ďalšie drahocenné sekundy.
17 etapa 8 vitaz
Víťazom 184 km dlhej tvrdej alpskej skúšky z Bernu na vrchol stúpania Finhaut-Emosson vo výške 1960 sa stal ruský pretekár tímu Kaťuša dvadsaťšesťročný Ilnur Zakarin. V etape, ktorú cyklisti celú odjazdili na švajčiarskom území, skončil na druhom mieste s odstupom 55 sekúnd Kolumbijčan Jarlinson Pantano (IAM Cycling) a tretí Poliak Rafal Majka (Tinkoff) s mankom 1:26 min.
Slovenský cyklista Peter Sagan bol aj v prvej alpskej etape poriadne aktívny. Od úvodných kilometrov sa zaradil k cyklistom v úniku, ktorých bolo spočiatku jedenásť. Na 72,5 km sa ocitol po boku svojho tímového kolegu Poliaka Rafala Majku ako druhý na vrchole stúpania tretej kategórie na Côte de Saanenmöser (dĺžka 6,6 km, sklon terénu 4,8%) a pripísal si bod do hodnotenie vrchárskej súťaže.
Majka zvíťazil aj na druhej horskej prémii na 105. km na Col des Mosses (6,4 km, 4,4%), ale Sagan, ktorý mu v tejto etape evidentne pomáhal, zabral opäť o čosi neskôr. Stal sa víťazom rýchlostnej prémie v Martigny na 150. km, získal ďalších 20 bodov do súťaže o zelený dres a dovedna ich má už 425. Slovenský suverén má na čele bodovacej súťaže už 197-bodový náskok pred Marcelom Kittelom (pôvodne druhý Mark Cavendish odstúpil z pretekov) a matematicky ho už nemôže nikto dostihnúť.
Dovedna sa v zostávajúcich štyroch etapách bude dať získať 170 bodov. Už len ťažký pád alebo iná náhla indispozícia počas alpských etáp ho môže pripraviť o piaty triumf v súťaži o zelený dres v sérii.
17 etapa 6
Šprintérsky líder tímu Tinkoff Sagan bol v čase rýchlostnej prémie súčasťou 14-člennej skupiny v úniku s náskokom vyše 13 minút pred hlavným poľom, krátko po nej si však vystúpil z „balíka“ uniknuvších a v pokojnejšom tempe začal stúpať na prémiu prvej kategórie na Col de la Forclaz do výšky 1527 m. Osemnásť kilometrov pred cieľom sa Sagan nechal pohltiť hlavným poľom na čele s jazdcami tímu Sky s lídrom priebežnej klasifikácie Chrisom Froomom.
Na Col de la Forclaz 18 km pred cieľom bol opäť prvý Saganov tímový kolega Rafal Majka a opäť zvýšil náskok na čele súťaže o najlepšieho vrchára. V posledných 10 km etapy sa vpredu sformovalo silné trio vrchárov Rafal Majka, Jarlinson Pantano a Ilnur Zakarin. Jediný Rus v pelotóne TdF mal veľkú chuť na etapové víťazstvo, 6 km pred páskou už zostal na čele len s Kolumbijčanom Pantanom a aj tomu unikol. To už cyklisti stúpali na Finhaut-Emosson vo výške 1960, čo bola prémia špeciálnej kategórie HC s priemerným sklonom terénu 8,4 %.
17 etapa 7
TOUR DE FRANCE 2016
17. etapa (Bern – Finhaut-Emosson, 184,5 km):
1. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 4:36:33 h,
2. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling +55 s,
3. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff +1:26 min,
4. Kristijan Durasek (Chor.) Lampre-Merida +1:32,
5. Brice Feillu (Fr.) Fortuneo-Vital Concept +2:33,
6. Thomas Voeckler (Fr.) Direct Énergie +2:46,
… 11. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +7:59,
… 16. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +8:27,
… 18. Bauke Mollema (Hol.) Lotto-NL Jumbo +8:39
Poradie po 17. etape (žltý dres):
1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 77:25:10 h,
2. Bauke Mollema (Hol.) Trek-Segafredo +2:27 min,
3. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange +2:53,
4. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +3:27,
5. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +4:15,
6. Richie Porte (Aus.) BMC Racing +4:27
Bodovacia súťaž (zelený dres):
1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 425 bodov,
2. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 228,
3. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 156,
4. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 152,
5. Michael Matthews (Aus.) Orica-BikeExchange 143,
6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 136
Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi):
1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff 173 bodov,
2. Thomas de Gendt (Belg.) Lotto-Soudal 90,
3. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša 78,
4. Daniel Navarro (Šp.) Cofidis 69,
5. Jarlinson Pantano (Kol.) IAM Cycling 63,
6. 4. Serge Pauwels (Belg.) Dimension Data 62