Počítačový magnát Gates koná dobré skutky a žiada to aj od iných boháčov

553

Ľavák Bill Gates, ktorý sa narodil v roku 1955 v americkom Seattle, sa na pôde prestížnej súkromnej školy Lakeside School v roku 1968 oboznámil s počítačmi a programovacími jazykmi. Ako 17-ročný predal svoj prvý program (tvorba rozvrhu hodín) za 4200 dolárov. So svojím o dva roky starším priateľom Paulom Allenom si krátko nato založil prvú firmu – spoločnosť Traf-O-Data, ktorá mala vytvárať systém na automatické počítanie áut pre analýzu dopravného systému. V roku 1975 Gates a Allen napísali svoju verziu programovacieho jazyka BASIC pre prvý osobný počítač sveta Altair 8800 a založili Microsoft. Predtým spolupracovali s počítačovým priekopníkom Edom Robertsom.
Operačné systémy a internetové prehliadače z ich dielne prenikli spolu s počítačmi k miliónom ľudí na celom svete. K najrozšírenejším produktom patria Microsoft Windows a Microsoft Office.
Bill Gates je zakladateľom najväčšej nadácie na svete Bill & Melinda Gates Foundation. Vznikla v roku 1994 ako William H. Gates Foundation, k jej premenovaniu došlo v roku 1999. Špecializuje sa na boj proti chorobám a chudobe v krajinách tretieho sveta ako aj na zakladanie moderných knižníc vybavených počítačmi v USA. Nadácia v roku 2006 ohraničila čas svojej existencie na 50 rokov od smrti posledného z dvojice jej správcov. O dva roky neskôr padlo Gatesovo rozhodnutie, že sa bude venovať iba filantropii.
V roku 2005 dostal Bill Gates titul rytier Radu Britskej ríše (KBE) za charitatívne aktivity po celom svete a prispenie k rozvoju najnovších technológií v Británii. Vysokoškolský diplom získal Bill Gates v roku 2007. Školu kedysi nechal bokom kvôli počítačovému biznisu. Svoj „americký sen“ si však naplnil do poslednej bodky, aj bez papiera. Na Harvarde ich však mrzelo, že „najznámejší študent“ ročníka 1977 nikdy nespromoval, a tak si mohol Bill Gates po tridsiatich rokoch slávnostne prevziať čestný právnický diplom.
V apríli 2010 prišiel Bill Gates osobne do nemocnice navštíviť svojho chorého mentora Eda Robertsa pred jeho smrťou. Práve jeho práca v 70. rokoch 20. storočia inšpirovala Billa Gatesa k založeniu firmy Microsoft.
V júni 2010 spustil Bill Gates kampaň nazvanú The Giving Pledge (Prísľub dávať). Jej cieľom je presvedčiť stovky miliardárov v USA, aby počas svojho života alebo po ňom darovali väčšinu svojho majetku na dobročinnosť a tento zámer verejne vyjadrili listom s vysvetlením, prečo sa tak rozhodli. Šesť týždňov po odštartovaní kampane zverejnený zoznam ľudí, ktorí už podpísali tzv. darovací sľub obsahoval 40 mien najväčších svetových boháčov a rodinných impérií.
Bill Gates navštívil 27. januára 2004 aj Slovensko. V Bratislave podpísal memorandum o porozumení. Dokument stanovil rámec pre sponzorské aktivity najznámejšej softvérovej spoločnosti vo vzťahu k vzdelávaniu a výskumu informačných technológií na Slovensku.