Stovky psov trpelo v klietkach plných výkalov, steny domu boli nasiaknuté močom.

Cez dve stovky psov zachránili veterinári spolu s ochrancami zvierat a políciou z domu v Kamenici nad Lipou na Vysočine. Psy menších plemien tu trpeli v miniatúrnych klietkach plných výkalov, boli vyhladovaní, zanedbaní a chorí. Steny domu aj podlahy sú doslova nasiaknuté ich močom. Pohľad na zúbožená zvieratá vohnal slzy do očí aj tým otrlejším.

Možno že práve z tohto domu pochádza šteňa, ktoré ste lacno zohnali cez internet.

Odstrašujúci fotografie, ktoré vo štvrtok obleteli sociálne siete, totiž neboli nadobudnuté v Ázii, ale v domčeku u susedov.

Na majiteľku prišlo udanie už koncom minulého roka – kontrolu z veterinárnej správy odmietla pustiť do domu a ukázala im len 13 psov. Aj tí boli však zanedbaní a preto ich veterinári rovno niekoľko odobrali. Už vtedy ale bolo jasné, že v dome bude psov viac …

Trýznené zvieratá

Posledného januára tak do Kamenice nad Lipou zavítali policajti s povolením na domovú prehliadku, hasiči, veterinári a ochrancovia zvierat. Ani oni ale nečakali tak otrasný pohľad …

Podlahy aj murivo v budove boli doslova presiaknuté močom.

„V objekte sa v úplne nevyhovujúcich podmienkach nachádzalo celkom 212 psov, prevažne malých plemien a ich krížencov. V obytných priestoroch a klietkach, kde sa zvieratá nachádzali, boli dlhodobo neodpratané vrstvy výkalov. Podlahy aj murivo v budove boli doslova presiaknuté močom. Psy boli značne zanedbané, vykazovali znaky kožných, očných, ušných a parazitárnych ochorení, mali prerastené pazúriky,“ uviedol hovorca Štátnej veterinárnej správy Petr Majer.

Trýznené zvieratá

Ešte na mieste bolo rozhodnuté o odobratí všetkých zvierat, chovateľku čaká trestné stíhanie. Psov odviezli ochrancovia z neziskovej organizácie Daj Pac! a zaistili im starostlivosť a dočasný domov vo viac než desiatkach zariadení po celej republike.

Svedectvo jednej z dobrovoľníčok, ktoré na mieste pracovali, je viac než šokujúce. „Neviem si predstaviť horšie podmienky ani pre prežívanie ľudí, vzduch sa nedal dýchať, oči slzili, hasiči boli ochotní vstúpiť len s dýchacími prístrojmi,“ uviedla.

„Veríme, že sa zdravotný stav psov rýchlo zlepší a v blízkej dobe si väčšinu z nich osvoja noví majitelia, ktorí im na rozdiel od pôvodnej majiteľky zaistia dôstojný a šťastný život,“ uviedol ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád.

„Chcel by som vyzvať záujemcov, ktorí majú záujem obstarať si psa, ale aj iné zviera, aby si vždy brali zvieratá z prevereného chovu a nekupovali ho iba na základe anonymného inzerátu na internete. Potom sa totiž môže stať, že človek svojou kúpou podporí podobný pochybný chov, aký bol odhalený v Kamenici nad Lipou,“ dodal.