Pokuta za zahaľovanie naštvala moslimami v Paríži. Pustili sa do polície

157

Nepokoje vyvolal incident medzi policajtom a jedným moslimom. Ten muža zákona napadol po tom, čo chcel jeho manželku pokutovať. V uliciach horeli autá, polícia zasiahla slzným plynom a gumovými projektilmi.

V meste Élancourt západne od metropoly výtržníci v noci na pondelok zapálili okolo 20 automobilov a na policajtov hádzali Molotovove koktaily. Štyria z nich skončili vo väzbe, podľa denníka Le Parisien nikto nebol zranený. Francúzsky minister vnútra Manuel Valls oznámil, že zvýši policajnu prítomnosť v tejto oblasti do tej doby, než tu opäť zavládne pokoj. Podľa francúzskych médií sa nepokoje šíria do okolia.

Predchádzajúci noc až 300 ľudí zaútočilo na policajnú stanicu v blízkom meste Trappes, kde hádzali kamene a rozbíjali autobusové zastávky. Polícia proti nim musela použiť slzný plyn a gumové projektily.

Incidenty vyvolal konkrétny prípad moslimského muža, ktorý bol zadržaný po tom, čo napadol policajta, ktorý za zahaľovanie udelil pokutu jeho žene. Podľa BBC bol dvadsaťjedenročný islamský konvertitát neskôr v sobotu prepustený a teraz čaká na začiatok súdu. Obvinený je z pokusu o uškrtenie policajta.

Zákaz zahaľovanie platí vo Francúzsku už od roku 2011. Kto si teraz v krajine zahalí tvár nejakým závojom alebo kuklou, riskuje pokutu až 150 eur (3 900 korún) a nariadenia kurzu občianskej náuky. Opatrenie je namierené hlavne na moslimky. Trest aj pokuta sa zdvojnásobuje, ak ide o neplnoleté dievča.