Moodys zlepšila výhľad ratingu USA, krajina znížila deficit

321

Agentúra svoje rozhodnutie odôvodnila prekvapivým poklesom federálneho deficitu.

Pozitívna správa od Moodys prichádza v čase, keď americké mesto Detroit požiadalo o bankrotovú ochranu pred veriteľmi. Ide o najväčší bankrot americkej mesta v histórii USA.

Agentúra sa rozhodla ponechať krajine najlepší rating preto, že sa jej za deväť mesiacov fiškálneho roka podarilo znížiť rozpočtový deficit o takmer 400 miliárd dolárov na 509,8 miliardy dolárov. Americká vláda je tak na najlepšej ceste vykázať za celý fiškálny rok do konca septembra najnižši rozpočtový deficit za päť rokov.

Agentúra dodala, že ekonomika rastie len mierne. Spojené štáty však stále rastú rýchlejšie ako niektoré ďalšie krajiny s najvyšším ratingom Aaa. Preukazujú tak podľa Moodys primeranú odolnosť voči výraznému znižovaniu rastu vládnych výdavkov.

Moodys znížila výhľad ratingu USA na negatívny pred dvoma rokmi. Nikdy však nedošla tak ďaleko ako konkurenčná agentúra Standard & Poor ‘s, ktorá v roku 2011 znížila Spojeným štátom úverové hodnotenie z najvyššej známky o jeden stupeň. Fitch minulý mesiac potvrdil USA rating na najvyššej známke AAA. U Fitcha však majú USA výhľad negatívny. Agentúra to zdôvodnila vysokým dlhom.

Rozpočtový výbor Kongresu očakáva, že za celý fiškálny rok deficit USA dosiahne 670 miliárd USD. Klesne tak z vlaňajších 1,09 bilióna USD a bude najnižší od nástupu prezidenta Baracka Obamu do úradu. Stále však bude piaty najvyšší v histórii USA, napísali agentúry AP a Reuters.