Poletia na Mars len ženy? Bolo by to výhodnejšie

871

Ukazuje to aj prípravná misia tímu pre prvý let na Mars.

Americký úrad pre kozmonautiku NASA sa pripravuje na vyslanie prvých ľudí na Mars. Od minulého roka prebieha na Hawaji už tretia fáza projektu HI-SEAS, ktorý simuluje pobyt skupiny mužov a žien na tejto planéte, skúma ich správanie i biologické potreby. Zaujímavý postreh priniesla prvá etapa výskumu, ktorého sa zúčastnila Kate Greenová a zistenia opísala pre denník The Independent.

Skupina bola zatvorená po štyri mesiace misie na Hawaji a všetci mali úplne rovnaký program.

Ukázalo sa, že ženské členky posádky spotrebujú oveľa menej kalórií ako muži. Počas jedného týždňa spálil astronaut priemerne 3450 kalórií za deň, zatiaľ čo u ženy bol denný priemer 1475 kalórií – teda menej ako polovica. Pre let na Mars sú nevyhnutné presné výpočty množstvo potravín, ktoré posádka spotrebuje. Čím viac jedla kozmická loď ponesie, tým bude ťažšia a zároveň tak spotrebuje viac paliva. „Čokoľvek zníži váhu kozmickej lode, bude skvelé. Myslím, že je to rozumný návrh,“ poznamenal Andrew Rader z americkej spoločnosti SpaceX k nápadu o ženskej posádke letu na Mars.

NASA vie o prednostiach žien vo vesmíre dlho 

Výhody ženských astronautiek ukázali už americké štúdie z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. Lekárske výskumy ukázali, že ženské telo je vybavené silnejším srdca, a lepšie sa preto vyrovná s vibráciami a radiáciou. Podľa psychologických štúdií z tejto doby navyše ženy dokážu lepšie zvládať izoláciu. Z dnešného pohľadu mali tieto výskumy značné obmedzenia, napríklad nedostatočný počet účastníkov, pripomenul britský denník.

Sally Rideová

NASA o výsledkoch týchto prieskumov podľa denníka The Independent vedela. Pri rozhodovaní, koho vyslať do vesmíru, ale hrali a hrajú rolu ďalšie aspekty, politické i kultúrne. Prvou ženou vo vesmíre bola v roku 1963 Valentina Tereškovová zo Sovietskeho zväzu, ktorá predstihla Američanku Sally Rideová o celých dvadsať rokov.