Žije bez peňazí a nie je bezdomovec. Kto to je?

1048

Využíva veci, ktoré by skončili v koši. 

Keď sa vraj rozhodnete žiť bez peňazí, tak vás prestane trápiť, že vám chýbajú.
Príklad Rafaela dnes nasleduje už mnoho Nemcov, Švajčiarov aj Rakúšanov. Pripojili by ste sa k nim aj vy?

Stop plytvaniu potravinami! Ako na to, odpovie Raphael Fellmer.

Na Ekotopfilm zavíta aj Raphael Feller, ktorý vám svojím životným štýlom vyrazí dych. Viete si totiž predstaviť, že žijete úplne bez peňazí a všetko, čo máte, jete alebo potrebujete k bežnému životu si vybartrujete ?! Asi krútite hlavou, ale dá sa to. Raphael chce aj týmto spôsobom poukázať na to, že dnešná spoločnosť žije až prehnaným konzumom a že nám k šťastnému životu stačí omnoho menej ako si myslíme.

AKO TO ZAČALO?

Ako to dokázal? Vysokoškolsky vzdelaný muž sa rozhodol, že zo svojho života vylúči peniaze. A treba uznať, že ako čerstvý otec, mal guráž. Dôvodom, že sa vzdal bankového účtu, bola jeho cesta do Mexika.
Spolu s kamarátom sa pred časom luxusnou loďou dostali až cez Atlantický oceán do Latinskej Ameriky. Obaja si cestu a jedlo na palube odpracovali. Po Mexiku cestovali výlučne stopom a keď niekde potrebovali ubytovanie, opäť si ho odpracovali.

Protislužba ako platidlo

Nie mzda, ale odpracovanie si všetkého, sa Nemcovi zapáčilo natoľko, že to začal praktizovať aj doma v Nemecku. A zjavne sa mu darí. Cestou z Mexika sa zoznámil aj so svojou budúcou manželkou.
Podarilo sa mu získať ubytovanie na prízemí vily istého berlínskeho advokáta. Aký nájom im majiteľ vyrúbil? Upratovanie jeho haciendy, údržba domu a záhrady!
Raphael začal najskôr vyberať smetiaky supermarketov, aby zachránil jedlo, ktoré sa dalo konzumovať. Neskôr oslovil biosupermarket, či by nemohol priamo dostávať zvyšky týchto jedál. A podarilo sa! Jedlo, ktoré pracovníci supermarketu nechceli, si mohol vziať. Dnes už v Nemecku pôsobia stovky pomocníkov, ktorí vyberajú jedlo z kontajnerov a rozdávajú ho tam, kde treba.

ZOBERME SI PRÍKLAD!

Na rozdiel od nás má charita v Nemecku oveľa väčší osoh z potravín po záruke, ktoré sú ešte „jedlé“. „Takéto jedlo zadarmo rozdáva neziskovým organizáciám na pomoc chudobným. V 2500 predajniach nemeckých supermarketov sa ročne vyhodí 1 až 1,5 percenta tovaru. Ten sa potom posiela do charitatívnych organizácií.

ČO HOVORIA PRIESKUMY?

Neuveriteľne plytváme! Podľa najnovšieho prieskumu Európskej únie každý z nás vyhodí ročne až 178 kíl potravín a nešetria ani obchody. V kontajneroch tak končia denne stovky kilogramov jedla, ktoré sa ešte dá skonzumovať! Podľa štúdie Európskej komisie sa v 27 členských krajinách Únie vyhodilo takmer 90 miliónov ton potravín. Pritom len v samotnej Únii žije 79 miliónov ľudí na hranici chudoby, u nás je to okolo 715-tisíc ľudí.

PROBLÉM BOHYTÝCH KRAJÍN

Plytvanie je viac problém rozvinutých krajín, kde obchodníci aj spotrebitelia vyhadzujú dobré potraviny do odpadu. Kým priemerný Európan vyhodí ročne 178 kilogramov potravín, v subsaharskej Afrike, južnej a juhovýchodnej Ázii je to len asi 11 kilogramov na hlavu.

ÚPLNE BEZ PEŇAZÍ NEŽIJÚ

Raphaelova manželka však podotýka, že úplne bez peňazí nežijú. Vyštudovaná psychologička si z času na čas privyrába v jednom z medicínskych centier v Berlíne. Peniaze zarobené tam idú zväčša na poistenie rodiny. Ako však podčiarkuje, ich filozofia je jasná – peniaze používajú výlučne na nevyhnuté záležitosti. Je ním napríklad spomínané poistenie.

Raphael Fellmer pri hre so svojimi deťmi v Grassalkovicovej záhrade v Bratislave

Rodina Fellmerovov vyzdvihuje, že sa cíti šťastná a bohatá. Dokážu si dokonca ušetriť aj na dovolenku a získali niečo, čo je v dnešnej dobe pre človeka veľkou vzácnosťou – čas. Raphael okrem iného nie je pre Nemcov žiadnym neznámou persónou. Vystupoval už vo viacerých televíznych programoch, je pozývaný na mnohé prednášky, kde hovorí o svojom spôsobe života. Taká malá veľká celebrita bez peňazí.

Dokonca napísal aj knihu, ktorá mu vyniesla nejaký honorár. Ako s ním naložil? Neprijal ho a vymenil za lístky na vlak či loď, aby mohol napríklad s rodinou cestovať…

SLOVNÍK ŠETRENIA
Foodsharing – stránka, prostredníctvom ktorej si ľudia môžu vymieňať potraviny.
Wasteleaks – internetová stránka, ktorá mapuje plytvanie jedlom, energiou, vodou a ďalšími komoditami, ktorých sa dopúšťajú supermarkety, výrobcovia a iné spoločnosti.
Freegani – ľudia žijúci bez peňazí.