Andy Pope je britský policajt, ktorý si vyslúžil prezývku Memory Cop, teda niečo ako pamäťový policajt. Má totiž jednu výnimočnú vlastnosť – neuveriteľne dobrú pamäť na tváre.

Za posledné štyri roky pomohol identifikovať 850 kriminálnikov. Jeho deň začína zakaždým rovnako. Príde do svojej kancelárie o pol hodiny skôr ako ostatní a prezerá si na počítači portréty podozrivých za posledný deň. Jeho identifikačné schopnosti sú mimoriadne. Robí to takto od tej doby, čo nastúpil k polícii. Na jeho pamäť spoliehajú kolegovia, keď zlyhajú všetky ostatné možnosti.

Inšpektor Garreth Morris si spomína na druhý deň, čo bol Pope u polície: „Priniesol mi akúsi fotku, na ktorej bol človek, ktorý mal na svedomí prepadnutia. Tá fotka bola tak zlá, že by som na nej nespoznal ani svoju matku. Za hodinu a pol Andy našiel v meste človeka z tej fotky, ktorý sa priznal, že bol na mieste činu. Ale to bol len začiatok, za štyri roky poznal 850 podozrivých.“

Kým policajti dumali nad fotkami a záznamami z kamier často celé hodiny, Andymu stačil aj jeden pohľad. Zrazu si uvedomil, že dotyčného niekde videl, najskôr v policajných záznamoch, a stopa bola na svete! O jeho schopnosti sa dokonca začala zaujímať televízia, niektorí hovorili o nadprirodzených schopnostiach. V skutočnosti je to len vynikajúci vizuálnu pamäť. Sám Pope na svojich schopnostiach nič zvláštne nevidí. „Myslel som si, že je to úplne normálne, kým mi Morris nepovedal, že som identifikoval viac podozrivých než ktokoľvek iný. Pritom treba narodeniny a výročia si moc nepamätám, to musí riešiť moja žena,“ priznáva Pope.