Posledným popraveným v bývalom Československu sa stal 8. júna 1989 dvadsaťdeväťročný recidivista Štefan Svitek z Brezna. Hneď nasledujúci rok po revolúcii bol trest smrti zrušený. Čin, ktorého sa Svítek dopustil bol neuveriteľne krutý a dodnes nad ním zostáva rozum stáť. Brutálnym spôsobom zavraždil dve deti a svoju manželku, ktorej následne vytrhol z tela orgány i nenarodený plod.

Svitek, ktorého otec bol alkoholik a násilník, páchal najrôznejšiu trestnú činnosť už od puberty a bol niekoľkokrát vo väzení. Oženil sa s Rómkou Máriou, ktorá už mala dvojročnú dcéru z predchádzajúceho vzťahu. Paru sa narodila dcéra a nedlho potom manželia čakali ďalšieho potomka. Svitek, ktorý pracoval v lese, sa 30. októbra 1987 spoločne so svojím kolegom opil v hostinci, odkiaľ sa neskoro v noci vrátil domov. Vystrašená manželka sa pred ním spoločne s dvoma dcérami zamkla v spálni. Rozzúrený Svitek dvere vylomil sekerou a manželke s ňou zasadil 16 rán do hlavy, potom sa obrátil k dcéram (†6 a †4), ktoré tiež zmasakroval na nepoznanie.

To mu ale nestačilo, v kuchyni schmatol nôž a manželku rozrezal od krku až k rozkroku a v návale šialenstva z nej začal trhať orgány a hádzať ich okolo seba.

Ako sa u nás popravovalo:Trest smrti je na Slovensku už 26 rokov protiústavný

„Keď som manželke rozrezával telo, vyvalili sa von vnútornosti. Ľavou rukou som ich všetky vytrhal. Bola v treťom alebo štvrtom mesiaci tehotenstva, tak z nej vypadol aj plod (ten Svitek rozobral žiletkou, na výsluchu ale uviedol, že si to nepamätá – pozn. Autora). Odrezal som jej prsia, potom som ju strhol z postele na zem,“ popísal sám Svitek vo vyšetrovacom spise.

Potom sa vrátil k obom mŕtvym dcéram, ich telá narval do vreca a vydal sa do lesa. Po pár metroch sa ale vrátil, vysypal je doma na podlahu. Na drezu schmatol krabičku žiletiek a dcéram otvoril hrudník i brucho. Ako ho opúšťal alkohol a pribúdalo svetlo, opustila ho aj vražedná túžba.

Chcú popravovať rovnakým plynom ako nacisti v Osvienčime! V Arizone sa plánujú vrátiť k zvykom z vojny

Druhý deň sa neúspešne pokúsil o samovraždu, potom sa vydal na útek, ale bol chytený políciou. Obžalovaný Svitek bol znalcami uznaný ako veľmi agresívny a psychopatická osobnosť. Nad svojím činom nikdy nepocítil ľútosť, naopak vraždu opísal ako svoj najsilnejší sexuálny zážitok. Pretože bola náprava vylúčená, súd v Banskej Bystrici rozhodol o treste smrti. Rozsudok bol vykonaný 8. júna 1989 v Bratislave, a Svitek sa tak stal posledným popraveným v Československu.