Raz sa Johna Lennona ktosi spýtal, ako si predstavuje svoj život, keď bude starý. Vtedy 30-ročný „mládenec“ krátko rozmýšľal, pozrel sa na svoju ženu Yoko Ono a povedal: „Bude z nás milý starý manželský pár. Budeme bývať v peknom dome na pobreží a budeme si listovať v skicári našich bláznovstiev.“

Veľká škoda, že k tomu nemalo dôjsť. Ako vieme, bývalého frontmana Beatles 8. decembra 1980 zastrelil duševne chorý fanúšik. Stalo sa to v New Yorku.

Bolo presne 22.50 hod., keď pred domom pri Central Parku zastavilo Lennonovo auto. Normálne nezastavoval pred domom, ale vždy prešiel cez bránu a zaparkoval vo vnútornom dvore. Tento večer sa však Lennon rozhodol, že vystúpi pred domom a zopár krokov sa prejde peši. V tom okamihu pred neho skočil Mark Chapman a spýtal sa: „Pán Lennon?“ Potom vytiahol z vrecka pršiplášťa revolver a päťkrát vypálil na svoj idol. Lennon sa zapotácal, ešte sa mu podarilo spraviť zopár malých krokov k manželke a zakoktal: „Trafil ma.“ Potom spadol rovno na tvár…

 V 15-tich dostal  bendžo 

Správa o smrti Johna Lennona na chvíľu zastavila tlkot srdca snáď celého sveta. Rádiá a televízie prerušili svoje programy. Všade sa na uliciach zhromažďovali ľudia, v šokovanom tichu smútili. Mnohí sa nezdržali a plakali. V New Yorku, Londýne a v Liverpoole sa na námestiach zhromaždili tisícky fanúšikov. Modlili sa, zapaľovali sviečky a celé dni spievali Lennonove najkrajšie piesne.

John Lennon bol jedným z najtalentovanejších skladateľov piesní na svete. Skomponoval nezabudnuteľné songy, predovšetkým jemu skupina Beatles vďačí za ten obrovský úspech. Počas siedmich rokov mali v rebríčkoch 20 piesní na prvom mieste. 31. marca 1964 dosiahli to, čo nedosiahla žiadna skupina ani spevák – predtým a ani doteraz – „Fab Four“ (Fantastickí štyria) obsadili najlepších päť miest vo všetkých amerických hitparádach.

V Británii mal premiéru dokument o Beatles s unikátnymi zábermi

Dá sa s určitosťou povedať, že Lennon založil Beatles, vyformoval ich ku svojmu obrazu a urobil ich nesmrteľnými. Ešte dnes tvrdia hudobní odborníci, že každá jedna moderná skupina na svete je ovplyvnená ich hudbou. Kto by bol predpovedal taký úspech, keď sa štyria jednoduchí chalani dali koncom 50-tych rokov dokopy?

John Lennon sa narodil 9. októbra 1940 v Liverpoole v Anglicku. Otec sa z rodiny rýchlo vytratil a matku mu čoskoro autom zabil opitý policajt. Malý John tak musel vyrastať u svojej tety Mimi. „Bol to Elvis Presley,  kto ma spravil závislým na hudbe,“ povedal Lennon neskôr. „Počúval som Heartbreak Hotel a pomyslel si: To je ono, to dokážem tiež.“

Keď mal 15 rokov, dostal na narodeniny bendžo. Keď sa naučil ovládať prvé dva akordy, hneď sa dal dokopy s niekoľkými kamošmi a založil skupinu „Quarrymen“ (Robotníci v kameňolome). Stretávali sa na pouličných slávnostiach, na narodeninách, na svadbách. 6. júla 1957 hrali na záhradnej slávnosti farnosti Woolton. Tam Lennonovi predstavili istého Paula McCartneyho. Chalani si vzájomne vôbec neboli sympatickí. Ale úžasne skvele sa dopĺňali: Lennon bol iba priemerný inštrumentalista, jeho silnou stránkou bolo komponovanie. Naopak, McCartney bol skutočný virtuóz, dokonale ovládal svoju gitaru, trúbku a hru na klavír. Na Lennona však predovšetkým spravil dojem tým, že si naspamäť pamätal všetky texty, na rozdiel od Johna, ktorý texty zabúdal a na javisku musel improvizovať. Paul McCartney so sebou priviedol ešte jedného kamaráta, Georga Harrisona. A keď sa k nim pridali ešte Ringo Starr a Stuart Sutcliffe (zomrel roku 1962 na mozgovú mŕtvicu), boli Beatles dotvorení.

Poznáte zoznam najpredávanejších skladieb Beatles? Uverejnil ho časopis Rolling Stone

Za prvý rok spoločného pôsobenia napísali vyše 100 pesničiek. Hrali v malých kluboch a pivničných baroch. Roku 1960 hosťovali v klube „Indra“ v nemeckom Hamburgu. V októbri 1960 sa na pulty dostal ich prvý singel „Love Me Do“. Z chytľavej melódie sa stal okamžite hit a dostal sa napriek tomu, že skupinu nikto nepoznal, na 17. miesto anglickej hitparády. A hneď nasledujúca skladba „Please Please Me“ sa šmahom ruky ocitla na 1. mieste!

 A potom prišla  Yoko Ono 

Od tejto chvíle sa úspech novej skupiny rútil ako lavína. Takmer každá pieseň sa stala hitom. V rokoch 1964 až 1966 boli trikrát ročne na turné po 50 mestách na štyroch kontinentoch. K tomu treba prirátať nespočetné množstvo televíznych vystúpení. A roku 1964 prišiel „A Hard Day’s Night“, ich prvý kinofilm. Čokoľvek Beatles spravili, milióny fanúšikov odkopírovalo: ako sa obliekali, ako si strihali vlasy, prosto dlhé roky určovali vo všetkom trend.

Prečo vlastne skupina Beatles prestala hrať naživo?

Kdekoľvek sa Beatles ocitli, vyvolali doslova masovú hystériu. Napríklad pred ich hotelom v austrálskom Adelaide si rozložilo stany 250 000 ľudí, ktorí revali, vrieskali a plakali. Čosi takého ešte svet nevidel. Johnovi Lennonovi stúpla sláva pekne do hlavy. Zo štyroch členov Beatles sám seba považoval za najväčšieho génia. Jeho samoľúbosť vyvrcholila roku 1966 výrokom, ktorý vyvolal ostrú kritiku predovšetkým od cirkvi. Povedal: „Teraz sme populárnejší než Kristus.“

Úspech, sláva a stály stres dohnala Lennona do drogovej závislosti. „Bol som na tabletkách,“ priznal sa o roky neskôr. „Stále som potreboval nejakú drogu, iba aby som prežil. Aj ostatní brali drogy. Ale ja som som bral stále viac. Viac tabliet, viac všetkého svinstva, asi preto, že som bol šialenejší.“ Napokon Lennon celé roky bral striedavo heroín a LSD, až ho nakoniec pred istou drogovou smrťou zachránilo niekoľkotýždňové liečenie na špeciálnej klinike v USA.

V novembri 1966 sa všetko v živote Johna Lennona malo zmeniť. V Londýne sa zoznámil s japonskou nezávislou umelkyňou Yoko Ono. Kvôli nej opustil syna Juliana a manželku Cynthiu, s ktorou sa oženil roku 1962. Pre Yoko Ono bol ochotný rozísť sa s každým, kto bol doposiaľ v jeho živote dôležitý – dokonca aj s Beatles. Roku 1970 sa skupina rozpadla. A fanúšikovia za to dávali vinu jedinej osobe – Yoko Ono.

V tom čase však pre Johna Lennona boli iné veci dôležitejšie, než hudba. Mal pocit, že je nejaký guru, ktorý cestuje po svete a ľuďom prináša mier. Oslavoval novú formu demonštrácie za mier, tzv. „bed-in“. Celé dni spolu s Yoko Ono neopustili posteľ.  Jedli, pili, fajčili v posteli, tam prijímali hostí, novinárov a poskytovali rozhovory. A keď si mysleli, že v nejakom meste už misiu splnili, cestovali ďalej. Postupne zorganizovali „posteľné akcie“ vo Viedni, Amsterdame, či Montreale.

V októbri 1973 sa dvojica rozišla: „Už sme si prestali rozumieť.“ Lennon sa vrátil späť do Anglicka a zaľúbil sa do „polo“ Číňanky. Po 15 mesiacoch sa však skrúšene vrátil do náruče Yoko Ono.

Košeľa s krvou Johna Lennona bola vydražená za viac ako 35 tisíc eur

 „Sprav to,  zabi ho!“ 

V deň 35. narodenín sa Johnovi zmenil život. V ten deň sa mu narodil syn Sean. Lennon sľúbil, že sa definitívne zbaví drog. Stal sa z neho ozajstný otec a muž v domácnosti. Staral sa o newyorský byt, chodil nakupovať, menil plienky a kŕmil Seana, prechádzal sa s kočíkom po Central Parku. A až o päť rokov neskôr sa znova ozval fanúšikom. 17. novembra 1980 konečne vydal svoju prvú sólovú platňu. Lenže, svojho návratu do hudobného sveta a svojej sólovej kariéry sa už nedočkal. Tri týždne potom, čo vyšla platňa „Double Fantasy“, zomrel…

Mark David Chapman, ktorý Johna Lennona nikdy predtým nestretol, ktorý mu nikdy nič zlé nespravil, mal na Lennona obrovskú zlosť. Kedysi bol Lennon jeho idolom.  Jeho zbožňovanie zašlo až tak ďaleko, že si tento vtedy len 25-ročný bezpečnostný pracovník vylepil na dvere kancelárie ceduľku s menovkou „John Lennon“. A tak ako jeho vzor, aj on sa oženil s Japonkou. V istej chvíli však Chapman Lennona znenávidel. Nepáčil sa mu jeho životný štýl. Mal iba jeden cieľ, Lennona zabiť. Počas procesu Chapman tvrdil, že ho k vražde donútili démoni. Hlasy v jeho hlave neustále opakovali: „Sprav to, zabi ho.“ A preto Chapman siahol po pištoli a strieľal…

MARK CHAPMAN, vrah Johna Lennona

Fanúšikom Beatles pripomíname 29.novembra devätnáste výročie úmrtia Georgea Harrisona (58), ktorý umrel po ťažkom boji s rakovinou.