Potápači našli pílu, ktorou bola pravdepodobne rozrezaná novinárka († 30) v ponorke

1513

Dánski potápači našli pílu, ktorá bola pravdepodobne použitá pri vražde švédskej novinárky Kim Wallovej († 30), oznámila to vo štvrtok dánska polícia. Wallová zmizla v auguste po tom, čo robila rozhovor s vynálezcom Petrom Madsenom (46). Od tej doby sa vyšetrovateľom podarilo objaviť jej bezhlavé torzo, nohy a hlavu.

Pílu vylovili zo zátoky Køge, ktorá sa nachádza južne od Kodane. Nachádzala sa na rovnakom mieste, kde policajti našli bezhlavé torzo Wallovej. „Pílu skúmajú naši forenzní technici, preverujú, či sa jedná o rovnaký nástroj, ktorým bolo telo rozrezané,“ povedal policajný inšpektor z Kodane Jens Moller Jensen.

Wallová zmizla 10. augusta, naposledy ju videli nastupovať na palubu Madsenovej amatérsky skonštruovanej ponorky. Vynálezca bol obvinený z jej vraždy, muž sa ale bráni, že to všetko bola strašná nehoda. Novinárka vraj zomrela, keď ju do hlavy zasiahol sedemdesiat kilový poklop. Madsen vypovedal, že spanikáril a jej telo hodil do mora, podľa neho bolo v celku. Muž je od 11. augusta vo väzbe.

 Sexuálne  fantázie? 

Minulý týždeň potápači objavili hlavu Wallovej, pitva ukázala, že na lebke nie sú žiadne fraktúry, ktoré by potvrdzovali Madsenovej verziu udalostí. „Lebka nenesie žiadne stopy po zásahu tupým predmetom, neboli nájdené žiadne fraktúry,“ stojí v správe súdneho lekára. Nájdenie hlavy bolo pre políciu kľúčové, podľa pitvy trupu sa totiž nedala určiť príčina smrti. Na tele ale boli početné rezné rany, vrátane zohavenia jej genitálií.

Prokuratúra tvrdí, že Madsen Wallovú zabil. Podľa nich bola vražda súčasťou jednej z jeho sexuálnych fantázií, potom jej telo rozrezal a zohavil. Vyšetrovatelia medzi Madsenovými vecami zaistili harddisk s nahrávkami, na ktorých boli ženy mučené, pálené za živa a následne rozsekané. Žaloba videá považuje za autentická.

Brutálna vražda! Majiteľ ponorky švédsku novinárku dobodal a rozrezal, tvrdí obžaloba

Madsen odmieta s políciou spolupracovať, oznámil na tlačovej konferencii žalobca Jakob Buch-Jepsen. Dánske aj švédske úrady medzitým vyšetrujú všetky nevyriešené prípady, ktoré zahŕňajú rozrezaná tela žien. Hľadajú spojitosti s Madsenom.

Svet potrebuje viac statočných žien, ako je Kim

Wallová pracovala ako novinárka na voľnej nohe, písala väčšinou z New Yorku alebo Číny, jej články najčastejšie publikovali noviny New York Times alebo Guardian. Tento týždeň sa v stredu na kolumbijskej univerzite konal spomienkový obrad, ktorý usporiadala jej rodina, priatelia a kolegovia.

„Vždy sme sa o ňu báli, sama cestovala vlakom po celej Číne, na motorke prešla Barmu, dievčatá v Severnej Kórei učila, ako si správne nalakovať nechty,“ povedala Ingrid Wallová, matka novinárky. „Svet potrebuje viac statočný žien, ako bola naša Kim. Ženy, ktoré sa neboja postaviť sa za slabších, ktoré chcú z nášho sveta urobiť lepšie miesto pre život,“ dodala.