Požiar v blázinci: Priviazaní pacienti na lôžku boli bez šance

1766

K jednému z najtragickejších požiarov v histórii Poľska došlo v noci zo 31. októbra na 1. novembra 1980 v dedine Górna Grupa tamojšej psychiatrickej liečebni. Smrtiacemu ohni neuniklo 55 pacientov.

Psychiatrická liečebňa v Górna Grupa vznikla na mieste bývalého kláštora, ktorý bol v júli 1952 zrušený. Zariadenie malo k dispozícii lôžka až pre štyri sto pacientov a večne boli preplnené. Kvôli nedostatku miesta neboli v izbách ani skrine, kam by si chorí mohli odkladať svoje veci. Tragédiu zapríčinil deravý komín.

Čo sa dialo pred požiarom? Pili už od obeda, potom sa ozvali rany! To bola teda rodina, vypovedal ich sused

Oheň sa začal budovou šíriť po jedenástej hodine v noci a zasiahol najmä druhé a tretie poschodie, teda poschodie, kde boli ubytovaní pacienti. Väčšina z nich sa v tú dobu nachádzala v zamknutých izbách, niektorí boli navyše priviazaní k posteli. O požiaru podal výpoveď ako prvý pacient menom Ali. Pretože bol muž povestný svojou úchylkou na oheň, nikto z personálu mu ale sprvu neveril. Krátko potom celé druhé poschodie zachvátil dym. Z uzamknutých izieb so začal ozývať krik a stonanie.

Na miesto sa začali schádzať miestni hasiči, ktorí sa bohužiaľ neprejavili ako veľkí profesionáli. Ako vypovedali svedkovia, niektorí z nich boli kvôli neskorej piatkovej hodine v podnapitom stave a sotva sa udržali na nohách. Veľký problém bol aj s nedostatkom vody na hasenie. Neriadený požiar úplne odrezal únikovú cestu a spôsobil, že ani pacienti, ktorí nezostali uväznenie vo svojich izbách, sa nemohli dostať von. Nakoniec sa v budove zrútila strecha.

Verný pes Bengi zachránil pána pri požiari, sám ale v plameňoch zahynul

S pomocou štátnych hasičov sa oheň v skorých ranných hodinách podarilo uhasiť. Keď požiarnici vstúpili do liečebne, čakal ich desiví pohlaď. Len v prvej izbe našli medzi všetkými troskami a popolom 26 zhorených tiel. Celkom požiar zabil 55 ľudí, z ktorých 46 bolo anonymne pochovaných v hromadnom hrobe.

Až v 90. rokoch sa tieto obete dočkali pomníka, ktorý na udalosť a mená všetkých zosnulých upomína. Tragédiou sa inšpiroval poľský básnik a pesničkár Jacek Kaczmarski, ktorý zložil skladbu „A my nie chcemy uciekać stąd“ („A my odtiaľto nechceme utiecť“).

Sodderové deti zomreli pri požiari, ich smrť ale zahaľuje tajomstvo