Prezident Macron na pohrebe učiteľa za zbabelcov označil tých, ktorí prezradili jeho meno „barbarom“

1059

Paríž Francúzsky prezident Emmanuel Macrona pri kare na univerzitnej pôde Sorbonny uctil pamiatku zavraždeného učiteľa Samuela Patyho, ktorému minulý piatok pri islamistickom útoku na predmestí Paríža odrezal hlavu mladík čečenského pôvodu. Podľa prezidenta prišiel učiteľ dejepisu a zemepisu o život, pretože stelesňoval republiku. Za zbabelcov označil tých, ktorí prezradili jeho meno „barbarom“.

Päty bol učiteľom, na ktorého sa nezabúda, vyhlásil Macrona. „Samuel Paty bol zavraždený, pretože islamisti chcú našu budúcnosť a vedia, že s tichými hrdinami ako on, ju nikdy mať nebudú,“ vyhlásil prezident na nádvorí Sorbonny, kam bola na úvod ceremónie prinesená rakva s pozostatkami zavraždeného učiteľa za zvukov piesne One od skupiny U2.

Podľa vyšetrovateľov bol 47-ročný Paty zabitý preto, že pred časom so žiakmi hovoril o slobode slova a ukazoval im karikatúry proroka Mohameda.

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že 18-ročný Čečenec učiteľa osobne nepoznal. Zaplatil preto dvom študentom, aby mu ho ukázali. Táto dvojica je spolu s ďalšími piatimi osobami medzi obvinenými, zatiaľ čo samotného páchateľa polícia zastrelila už krátko po čine.

Jeden z ďalších obvinených, otec žiačky strednej školy, na ktorej Paty vyučoval, umiestnil na internet videa, v ktorých sa nad učiteľovými správaním rozhorčoval a uviedol jeho meno aj adresu školy. Podľa prokurátora učiteľ zomrel „v kontexte výziev na vraždu“, ktoré nasledovali po novom vytlačení karikatúr Mohameda v satirickom časopise Charlie Hebdo na začiatku septembra.

V Česku majú prvých odsúdených islamských teroristov

Macrona v stredu ubezpečil, že Francúzsko sa nevzdá karikatúr a kresieb. „Budeme pokračovať, profesor. Budeme brániť slobodu, ktorú ste tak dobre učil, a budeme presadzovať sekularizmus, nezriekne sa karikatúr a kresieb, aj keď ostatné ustúpi,“ vyhlásil najvyšší predstaviteľ francúzskeho štátu.

Prezident tiež odsúdil zbabelcov, ktorí učiteľovo meno „vydali barbarom“. „Nebudem hovoriť o teroristoch a o všetkých zbabelcoch, ktorí spáchali a umožnili tento atentát,“ povedal šéf Elyzejského paláca pri kare, ktorého sa zúčastnili príbuzní zavraždeného aj veľká časť francúzskej politickej reprezentácie. „Nebudem hovoriť o tých, ktorí odovzdali jeho meno barbarom. Nezaslúžia si to,“ vyhlásil Macron.

Teroristické útoky boli v Európe oveľa častejšie ako dnes a nie je tomu tak dávno

Francúzsky prezident hovoril o Patym ako o „jednom z tých profesorov, na ktorých sa nezabúda“. Paty podľa neho stelesňoval ideál učiteľa, ktorý „ukazuje veľkosť myslenia, učia rešpektu, ukazuje, čo je civilizácia“. „Samuel Paty sa stal v piatok tvárou republiky,“ vyhlásil Macrona v emotívnej chvíli, keď potláčal slzy. Po príhovore stál pred rakvou za zvukov francúzskej hymny.

Väzenský gang odsúdil na smrť teroristu zo Zélandu, advokát sa bojí o jeho život