Príbeh vraha: Otec Ronnyho Riekena a jeho sestru bil a zneužíval

1589
Syn murára z dedinky pri Oldenburgu nemal pekné detstvo. Jeho otec pil, bil a zneužíval syna aj jeho sestry. Matka bola citovo chladná, syna tiež pravidelne bíjavala – ale je to snáď dostatočný dôvod, aby sa z neho stal sexuálny zločinec?
Ronny Rieken sa ním stal veľmi skoro: V 15-tich strhol susedovie dcére nohavičky, v 17-tich znásilnil 16-ročnú spolužiačku. Ale jej výpovedi prokurátor neuveril, prípad odmietli. Keď mal 21 rokov, jeho obeťou sa stala vlastná o štyri roky mladšia sestra. Ronny ju znásilnil a pokúšal sa ju obesiť na opasku. Sestra zázrakom útok prežila a udala ho. Ronnyho síce vtedy odsúdili, ale nepomohli mu. Po päť a pol rokoch väznice bez psychologickej terapie ho prepustili. Ani sudca, ani psychológ si nevšimli, že v ňom tiká časovaná bomba zla. Označovali ho za asociála, ktorý sa rád predvádza pred dievčatami, ale jeho spis ani nezaložili do centrálnej kartotéky sexuálnych páchateľov. Ronny si nerušene vyhľadával nové obete a navonok viedol úplne normálny život. V roku 1995 sa oženil s Marion a presťahoval sa do dedinky Elisabethfehn. Nezamestnaného stavebného robotníka susedia považovali za láskyplného otca troch detí, ktoré vždy po roku pribudli do rodiny. Nikto si však nevšimol jeho narušenú osobnosť.
Začiatkom roku 1996, keď Marion čakala druhé dieťa, strhol z bicykla 11-ročné dievčatko a ukojil sa na nej. Povrchné policajné pátranie neprinieslo žiadny výsledok.
Ulrika Evertsová a Christina Nytschová
V júni 1996 sa z Ronnyho stal vrah: znásilnil a udusil Ulriku Evertsovú, v marci roku 1998 rovnako znásilnil a zavraždil Christinu Nytschovú. Mŕtvolku našiel v lese poľovník. Okolité dediny akoby zamrzli. Podozriví boli všetci muži. Začala sa rozsiahla pátracia akcia, v ktorej sa všetci muži z okolia museli podrobiť génovému testu spermií a slín. Testovacia vzorka č.3889 usvedčila Ronnyho Riekena. 29. mája ho zatkli a vo vyšetrovacej väzbe sa priznal aj k vražde Ulriky Evertsovej.
Na základe priznania a doložených dôkazov je vina Ronnyho Riekena nezvratná. Či ho očakáva dlhoročný trest vo väznici alebo na psychiatrii, závisí iba od znaleckých posudkov. Znalci a následne sudca musia zistiť, kam Ronny Rieken, muž s dvoma tvárami, vôbec patrí.
Christinin otec Manfred Nytsch s manželkou
Pred tým, než súd začal, Christinin otec Manfred Nytsch nepriamo kritizoval súdnictva. „Tento prípad nemusel vôbec byť, ak by ste mali Riekena riadne vyšetreného. Oba dievča mohla byť ešte nažive, a Rieken sa nemusel stal vrah,“ povedal.
Ronny Rieken bude vo väzení minimálne do roku 1921 podľa rozsudku súdu.
R. RIEKEN 109 1899