Ísť so psom na prechádzku dáva zvieraciemu miláčikovi viac možností k socializácii s vonkajším svetom a ostatnými zvieratami. Je však potrebné dávať väčší pozor na nebezpečenstvo úrazu.
Pri vzniku náhlej zdravotnej príhody vášho zvieracieho maznáčika je dôležité zostať v pokoji. Pred rozhodnutím kam pre pomoc, zatelefonujte Vášmu ošetrujúcemu veterinárnemu lekárovi alebo využite moderné komunikačné aplikácie pre tzv. Inteligentné telefóny. Keď veterinárovi voláte, vždy majte po ruke ceruzku a papier, aby ste si mohli poznamenať jeho odporúčania a inštrukcie. Mapu s cestou do veterinárnej kliniky nájdete na webových stránkach.

Čo robiť v prípade akútnej situácie?

Existuje niekoľko najčastejších akútnych stavov, ktoré sa vyskytujú u psov, a niekoľko všeobecných odporúčaní, ako sa s nimi vysporiadať. Majte na pamäti, že tento článok nenahradí vášho veterinárneho lekára. Vždy sa preto snažte vyhľadať odbornú pomoc.

Rany

Pokúste sa ranu zakryť a tým minimalizovať jej ďalšie znečisťovanie zvonku. Pokiaľ je rana veľmi znečistená, opláchnite postihnutú oblasť prúdom čistej vody a jemne ju potom prekryte čistým obväzom alebo uterákom a vyhľadajte veterinárnu pomoc.
V prípade, že pretrváva krvácanie, vykonajte tlakovú bandáž. Bandáž neskladajte kvôli opätovnej kontrole rany, môže to zvýšiť krvné straty. Následne vyhľadajte veterinárneho lekára. Majte na pamäti, že tlaková bandáž smie zostať na zvierati iba po najnutnejšie dobu pre prevoz k veterinárovi.
Nikdy neuťahujte nič okolo končatín s cieľom zastaviť krvácanie. Bezodkladne zavolajte veterinárnemu lekárovi a choďte na kliniku. Zvieraťu nedávajte žiadne maškrty ani kŕmenie pre prípad, že by ho lekár potreboval vyšetriť kvôli chirurgickému zákroku.
Veterinárny lekár by mal ošetriť aj malú ranu na zvierati. Môže v nej totiž zostať kúsok plechu, drôtu alebo piesok, ktorý ranu kontaminuje a dráždi. Väčšina zranení býva liečená antibiotikami pre zabránenie rozvoja infekcie. Veterinárny lekár posúdi, či ranu zašiť alebo nechať na spontánny hojenie.

Autoúraz a ostatné traumatická poranenia

Ak sa domnievate, že váš pes mal autoúraz, vyhľadajte pomoc čo najskôr. Vnútorné krvácanie sa môže vyskytovať bez toho, aby ste čokoľvek navonok pozorovali. V prípade, že sa domnievate, že pes má zlomenú končatinu či poranenú hlavu, položte ho opatrne na uterák alebo deku. Tú potom použijete ako nosidlá pri presune na veterinárnu kliniku.

Kolaps

Existuje niekoľko možných príčin kolapsu vyžadujúcich akútne ošetrenie. Sú to napríklad srdcové a pľúcne príhody alebo ortopedické a neurologické ochorenia. Pokiaľ Váš pes skolaboval, ihneď kontaktujte veterinárneho lekára.

Kŕče, epileptiformný záchvat

Keď pes dostane záchvat, môže upadnúť na bok. Ďalej môže stratiť vedomie. Končatiny môžu vykazovať plávajúce pohyby. V prípade výskytu kŕčov:
• Odstráňte všetky predmety z dosahu zvieraťa ako prevenciu ďalšieho poranenia.
• Zostaňte v blízkosti hlavy psa.
• Nikdy sa nepokúšajte vkladať čokoľvek do papule psa, pretože vás môže pohrýzť.
• Uistite sa, že v miestnosti je kľud a tma (zatiahnete závesy) dovtedy, kým nezačne naberať vedomia. Kontaktujte veterinárneho lekára so žiadosťou o radu.
Dlhotrvajúci kŕče sú považované za akútnu situáciu. Mali by ste kontaktovať veterinárneho lekára, pokiaľ pes neprestáva mať kŕče do 5 minút.

Otravy

Niektoré liečivá, rastliny alebo kvety môžu byť pre psa jedovaté. V prípade, že máte podozrenie, že Váš pes mohol zožrať nejakú toxickú látku, bezodkladne kontaktujte svojho veterinárneho lekára.

Vracanie alebo hnačka

U inak zdravého dospelého psa s jednou epizódou vracania / hnačky:
• Naordinujte hladovku po dobu 24 hodín a podávajte menšie množstvo vody v pravidelných časových intervaloch. Neskôr ho začnite rozkrmovat ľahšou diétou (kuracie mäso bez kože a kostí, biele rybie mäso, cestoviny, ryža) po dobu dvoch až troch dní a postupne prejdite na bežné kŕmenie.
Ihneď kontaktujte veterinárneho lekára, ak Váš pes má:
• Opakované zvracanie a hnačku. To je obzvlášť dôležité u šteniat, malých psov a psích seniorov.
• Vracanie a hnačka s obsahom krvi.
• Pes sa snaží bezúspešne o zvracanie / jeho brucho sa zdá byť zväčšené alebo nafúknuté.

Pohryznutie

Ak iný pes pohryzie toho vášho, mal by spôsobené rany ošetriť veterinár. Dutina ústna je plná baktérií a zranenia po pohryznutí sú často infikované. Väčšinou vyžadujú nasadenie antibiotík.
Pamätajte – keď je pes v strese, trpí bolesťou, môže byť agresívny aj na majiteľa. Vždy k nemu preto pristupujte obozretne a mal by byť vyšetrený veterinárnym lekárom.