Provokáciou zahájil návštevu Srbska Albánsky premiér Edi Rama, asi zbiera predvolebné hlasi

983

a vyzval tamojšiu vládu k uznaniu nezávislosti Kosova.

Albánsky premiér Edi Rama na tlačovej konferencii po stretnutí so svojím srbským náprotivkom Aleksandar Vučica vyhlásil, že Kosovo, niekdajší juhosrbská provincia, je teraz nezávislé a srbská vláda by mala tento fakt akceptovať. „Čím skôr to uznáte, tým skôr sa môžeme pohnúť dopredu,“ citovala jeho slová agentúra Reuters.

Za poznámku o Kosove si albánsky premiér prakticky okamžite vyslúžil ostrú reakciu svojho hostiteľa. „Nedovolím nikomu, aby nás v Belehrade ponižoval,“ reagoval podľa stanice B92 srbský predseda vlády Vučić na slová o uznaní Kosova. To podľa neho bolo a bude neoddeliteľnou súčasťou Srbska. Vučić priamo po boku albánskeho premiéra vyjadril sklamanie nad tým, že túto citlivú otázku na historickej návšteve vôbec otváral.

Vyhlásil, že od neho „neočakával provokáciu“.

Edi Rama zavítal do Srbska ako prvý predstaviteľ albánskej vlády po bezmála siedmich dekádach vypätých vzťahov medzi Belehradom a Tirane. Naposledy sa takto stretli v roku 1948 vodcovia Josip Broz Tito a Enver Hodža. Vzájomné vzťahy ustrnuli na bode mrazu s rastúcimi nepokojmi práve v Kosove, kde v druhej polovici 20. storočia začalo dominovať albánske obyvateľstvo.

Srbský premiér vyhlásil, že aj napriek slovnej roztržke, chce Belehrad naďalej pokračovať v rozhovoroch s Tiranou. Ďalšie vyostreniu vzťahov medzi krajinami ale nie je vylúčené. Albánsky premiér podľa srbského tlače plánuje ešte v pondelok priamo z Belehradu odísť do jihosrbského mesta Preševo, kde majú silné zastúpenie etnickí Albánci usilujúce o pripojenie tejto oblasti ku Kosovu.

Napätie medzi Belehradom a Tirana prebudil futbalový zápas

Albánsky premiér Rama mal pôvodne do Belehradu pricestovať už minulý mesiac. Kvôli incidentu pri kvalifikačnom zápase národných tímov na futbalové Euro 2016 však musel návštevu odložiť. Nad ihrisko belehradského Partizanu vtedy pri stretnutí srbského a albánskeho tímu spustil z neznámeho miesta ovládaný dron vlajku takzvané Veľké Albánsko.

Tento koncept „etnické Albánska“ by podľa albánskych nacionalistov mal zahŕňať okrem celej dnešnej Albánska a Kosova tiež časti Srbska, Čiernej Hory, Macedónska, Grécka a časti Viedne.

Táto provokácia mal však oveľa ďalekosiahlejšie dôsledky, keď naplno opäť rozvíril odveký spor medzi Srbmi a Albáncami. Nepokoje sa prakticky okamžite presunuli z futbalového štadióna aj do ulíc naprieč Srbskom a Kosovom. V Kosove vandali pálili srbské vlajky a domy menšinových Srbov.