Prvý Čech, taxikár o ktorom sme písali, dostane „zázračný“ liek na koronavírus

1154

Vodič Uberu, ktorý leží v kritickom stave vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a je pripojený na mimotelový obeh, vyhral neoficiálnu „lotériu“. Vôbec ako prvý Čech dostane experimentálne liek Remdesivir. Liek by mali získať aj ďalší pacienti v kritickom stave, lenže sa nevie, kedy liek, ktorý pomáhal vyvíjať Čech, do ČR dorazí.

V rodine taxikára je konečne čas na mierny optimizmus. Potom, čo sa jeho stav začal zhoršovať, prináša nemocnica dobrú správu. Dostane zahraničný liek Remdesivir, ktorý môžu dostať iba pacienti, ktorí kvôli svojmu zdravotnému stavu vyžadujú pľúcnu ventiláciu.

 Záleží na  ňom 

O svoje pocity sa pre televíziu Prima podelil syn nakazeného vodiča taxi služby Marek Markovič: „Tak je to určite skvelý pocit, je to nejaká nádej, je aj vidieť, že sa doktori snažia, a vlastne teraz už to záleží všetko na ňom, na jeho imunite, ako sa tomu poddá, ako ten liek prijme, čo to s ním urobí, no a snáď to dopadne všetko dobre. Každopádne som chcel tiež poďakovať, že ten liek teda budú mať konečne a že mu ho dajú, no, som strašne rád, už aby bol zdravý, „želá si syn.
Podľa námestníka ministra zdravotníctva Romana Prymula získalo Česko súhlas firmy, že môže byť na našom území liek užívaný. Rolu na vybavenie dohody mohla mať aj česká stopa, pretože „1 z jeho objaviteľov je Čech, ktorý tam žije, dr. Cihlář,“ povedal pre televíziu Prima námestník. Nový liek proti koronavírusom ešte nie je registrovaný a doteraz nebola dokončená štúdia ohľadom prípadných nežiaducich účinkov.
Zatiaľ ani nie je jasné, kedy prvá dávka lieku do Česka dorazí, napriek tomu sú podľa riaditeľa Všeobecnej fakultnej nemocnice Davida Felt na prevzatie a aplikovanie pripravení: „Pacientovy ho podáme, tak, ako by to bol normálny liek, nie je to nič úplne špeciálneho v zmysle nejakej osobitnej formy alebo niečoho takého, je to normálna infúzia,“ popísal postup riaditeľ nemocnice pre televíziu Prima.

 Nakazený  syn? 

Nový typ koronavírusov zrejme infikoval tiež syna vodiča taxi služby. Marek Markovič sa televíziu Prima zveril, že na sebe cíti príznaky koronavírusu: „Tlačí ma na hrudníku, asi to sú zrejme priedušky a trošičku, už je to trošičku málinko horšie, ale ešte sa to nejako tak dá, zatiaľ to nie je až tak veľa kritickej , ale dá sa to, no, dnes už tu boli, vzali nám odbery, a zajtra by mali byť výsledky. „