Počas októbra mali tankery do Sýrie dopraviť 20 000 ton leteckého paliva. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje.

Nariadenie rady EÚ, prijaté pred dvoma rokmi, zakazuje akékoľvek dodávky leteckého paliva do Sýrie z územia EÚ, a to bez ohľadu na to, či ide alebo nejde o palivo vyrobené v EÚ. Avšak počas dvoch októbrových týždňov dopravili ruske tankery do Sýrie 20 000 ton leteckého paliva v hodnote okolo deviatich miliónov dolárov.

Uviedla to v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z rozviedky vlády bližšie neurčené členskej krajiny EÚ, ako aj na ďalší zdroj z nemenovaného lodiarska, oboznámeného s plavbami tankerov.

„Dodávky leteckého paliva z týchto plavidiel zohrali kľúčovú úlohu pri pokračovaní ruských náletov v oblasti,“ uviedol zdroj. „Svedčí to o neustálom ruskom úsilí budovať zdroje nevyhnutné pre podporu vojenských operácií a plánov v Sýrii,“ dodal s tým, že časť paliva bola určená aj pre Asadove letectvo. Rusko vraj tiež využíva k dodávkam leteckého paliva do Sýrie aj tankery plávajúce pod vlajkami iných krajín, čo sa však nepodarilo overiť.