Ukrajinu dobyť za desať dní, zajať alebo popraviť jej vedenie, roztriediť obyvateľov podľa ochoty spolupracovať a prevziať moc. Taký bol podľa Kráľovského inštitútu spojených služieb RUSI plán Vladimíra Putina pre inváziu na Ukrajinu po 24. februári, o ktorom vedeli len najužšie špičky ruského velenia.

Plán ukazuje, že Putin pôvodne dúfal, že Ukrajina do desiatich dní pripadne Rusku a bude anektovaná do augusta tohto roku. S vedením Ukrajiny malo byť naložené tvrdo. Ruské špeciálne služby mali za úlohu ich členov zabiť. Počítalo sa ale aj s tým, že by ukrajinskí politici utiekli.

Najdesivejšie na celom ruskom pláne údajne podpísanom Vladimirom Putinom je to, ako chceli Rusi naložiť s ukrajinským obyvateľstvom. To malo byť rozdelené do štyroch kategórií. Ruskí vojaci mali podľa zverejneného plánu, na ktorý upozornil denník Kyivpost, obchádzať dom od domu a Ukrajincov rozdeľovať.

Do prvej skupiny mali patriť tí, ktorých by bolo treba zabiť, pretože odporovali okupácii. Do druhej mali byť zaradení tí, ktorých bolo treba potlačiť alebo zastrašiť. Do tretej tí ľudia, ktorých bolo možné povzbudzovať do spolupráce s Ruskom a nakoniec mala existovať skupina ľudí, ktorá bola ochotná kolaborovať.

Dnešné Rusko je taká hrozba ako ZSSR, znelo pri spomienke na august 1968

Na Ukrajinu mali ďalej prísť ruskí učitelia, ktorí mali miestne obyvateľstvo prevychovať na ruské videnie sveta pomocou propagandy. FSB mala tiež za úlohu zaujať a donútiť regionálnych guvernérov a miestne orgány k spolupráci.

Rusi sa tiež podľa zverejnených informácií chystali obsadiť elektrárne, letisko, centrálne banky aj parlament. Ako z dokumentu vyplýva, vďaka obsadeniu elektrární mali potom Rusi vydierať európskych susedov radiačným znečistením.

Kto a kde zahynul pri okupácii v auguste 1968? Môžete sa pozrieť na interaktívnej mape obetí

Na rozdiel od desaťdňového plánu však po desiatich mesiacoch prebiehajúcej ruskej invázie Kyjev stále nevykazuje žiadne známky porážky, pričom ruské jednotky sú naďalej zatlačované z miest okupovaných Rusmi, najmä na východe Ukrajiny.