„Mimoriadne previerky ruskej armády sa odohrávajú už tri roky. K nim sa pridávajú tiež územné orgány výkonnej moci a rad ministerstiev a úradov. V rámci previerky, uskutočňovanej od 25. do 31. augusta, vojaci ohodnotia pripravenosť štruktúr ministerstiev spojov, financií, priemyslu či centrálne banky k práci vo vojnových podmienkach,“ napísal internetový server Gazeta.ru.

Konkrétne sa napríklad preveruje schopnosť ministerstva financií postarať sa o peňažné náležitosti vojsk sústredených na juhozápadnom strategickom smere, teda v oblasti, kde Rusko susedí s Ukrajinou. Preveriť sa majú aj podniky v regióne, či by boli schopné postarať sa o dodávky a opravy vojenskej techniky.

Tieto previerky sú „rutinná činnosť a obvyklá prax“, vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Vojenský expert Alexej Leonkov predpokladá, že v prípade úradov ide predovšetkým o koordináciu postupov a výmenu informácií, aj keď zrejme nebude chýbať ani nácvik evakuácie do krytov. Ale aj za druhej svetovej vojny fungovala sporiteľňa Sberbank, ktorá sa starala o výplaty robotníkov v zázemí aj o žold vojakov na fronte. Systém skrátka musí fungovať vždy.