Sable Starr sa stala najslávnejšou groupie rockovej histórie. Nikomu nevadilo, že jej je len 12 rokov

3833

Groupie patrí k rock’n’rollu a rockovej hudbe vôbec skoro odjakživa. Len tá intenzita fandenie sa rôzni – niekomu stačí len pišťanie, inému zas ide len o to sa so svojimi idolmi vyspať. A groupie majú aj svoju kráľovnú – volala sa Sable Starr.

Johnny Thunders

Skutočné meno Sable Starr znelo Sabel Hay Shields a narodila sa roku 1957 vo veľmi zámožnej losangeleskej rodine. Jej rebelský duch a život na plný plyn sa začal prejavovať už počas školských rokov; navyše slobodný duch vtedajšej doby tomu len nahrával. Nad učením príliš nevysedávala, skôr svoj čas trávila s partiou starších kamarátov na koncertoch. Tam sa čoskoro neobmedzila len na vrešťanie, skákanie a skromné ​​fandenie.To jej zakrátko prestalo stačiť. Chcela viac, chcela sa k svojim idolom dostať až na telo – a to doslova. A tak už vo svojich 12 rokoch prišla o panenstvo s gitaristom kapely Spirit, Randym California.

Igi Pop

V 15 rokoch sa dala dokopy s Johnnym Thunders z kapely The New York Dolls – to bol Sabelin prvý vážny vzťah. Kvôli svojej veľkej láske Johnnymu odišlo dievča aj od rodiny. Intenzívny románik sa ale čoskoro stal ťažko toxickým – ako mnoho rockerov mal tiež Thunders vážne problémy s alkoholom a drogami a správal sa voči Sabel násilnícky. Keď potom dievča otehotnelo, požiadal ju o ruku. Starr odmietla a išla na potrat. V budúcnosti už o Thunders hovorila len v tom zmysle, že jej úplne zničil jej osobnosť a poznačilo ju to až do konca života.

Led Zeppelin

Starr bola fanúšičkou až do špiku kostí, jej mladosti, rozpustilému správaniu aj nevinnému vzhľadu nedokázali rockoví hudobníci odolať. „Techtle mechtle“ mala Sabel s takými ikonami 70. rokov, ako bol napríklad Robert Plant, Rod Stewart, David Bowie alebo Iggy Pop – ten o najznámejšej groupie napísal aj song Look Away, v ktorom sa spieva „I slept with Sable when she was 13, her parents were too rich to do anything, she rocked her way around LA, until a New York Doll carried her away „. Nikto ako by sa nestaral o to, že bola Starr ešte len dieťa.

Sabel Starr často hovorila, že nikdy nechce zostarnúť, že stále chce, aby jej bolo 14. Svojím spôsobom to dokázala, a jej mladistvý vzhľad tomu napomáhal. V 51 rokoch Sabel zomrela na rakovinu, ale jej odkaz je zrejme nezmazateľný: bola skutočnou rockovou hviezdou. Nie kvôli svojmu talentu, ale kvôli svojmu životnému štýlu. Pre niektorých bola typickou ukážkou odvrátenej strany hudobnej brandže, pre iných zas príkladom ženskej emancipácie a sexuálnej slobody.

Hviezdy za mrežami: Čím sa previnilo týchto 11 muzikantov?