Diváci ho zrejme neuvidia, jeho tvorcom hrozí väzenie! Snímka Posledný z Aporveru pripravovali s rekordným rozpočtom 240 miliónov korún (deväť a pol milióna eur) od roku 2004, premiéry sa ale nedočkal.

Prípad vzniku asi najdrahšieho českého filmu Posledný z Aporveru začal v utorok 21. júla prejednávať pražský mestský súd. Štátny zástupca z dotačného podvodu vinia tri z tvorcov filmu, režiséra Tomáša Krejčího (39), producenta Jiřího Košťála (54) a Petra Hemmra z firmy CZ PAP. Až 10 rokov väzenia im hrozí za to, že mali Štátnemu fondu kinematografie spôsobiť škodu vo výške až 13 miliónov korún (päťstotisíc).

„Reálne náklady na vývoj a výrobu filmu boli nižšie, drvivá väčšina bola fiktívnymi účtovnými položkami“ uviedol fond vo vyhlásení.

V snímke, ktorého premiéra bola niekoľkokrát posúvaná, sa mali objaviť aj Tomáš Klus (34) alebo izraelsko-americká tanečnica Tami Stronachová (47), ktorej u nás poznáme ako kráľovnú ríše Fantázie z Nekonečného príbehu (1984). Súd potrvá štyri dni, vypočutých bude asi 15 svedkov vrátane znalca.

Pozrite sa na ukážku z filmu:

Podľa štátneho zástupcu Michala Hanycha uviedli Krejčí s Košťálom čoby spoločníci firmy Actor ‘s Runway Agency, ktorá snímku produkovala, v žiadostiach o dotácie nepravdivé údaje. Uzavreli tiež zmluvu a niekoľko dodatkov so spoločnosťou CZ PAP konateľa Hemmra. Tá mala na vytvoriť potrebné pozadia animácií alebo prevádzať vyrobené podklady do 3D verzie. Trojica ale podľa obžaloby vedela, že CZ PAP nič nedodá a dodatky potom mali slúžiť ďalšiemu čerpaniu financií od ministerstva kultúry. „S tým nesúhlasím,“ bránil sa však Krejčí s tým, že výsledné práce videl. Dodal tiež, že do projektu sám investoval všetky svoje úspory. Teraz je v exekúcii, prišiel o byt a z platu spláca dlhy.

Koronavírus zasiahol aj filmový priemysel!

Posledný z Aporveru spájal živých hercov s digitálne tvoreným pozadím, podobne ako veľkofilm Avatar (2009). Premiéru mal mať pôvodne v novembri 2007, potom v marci 2012, dodnes nie je hotový. Cez obrie náklady a prísľub trháku nedostali zaplatené niektorí herci ani členovia štábu. Z postu koproducenta v máji 2014 odstúpila Česká televízia po tom, čo tvorcovia po ôsmich rokoch mali natočených a zostrihaných vrátane trikov len osem minút filmu.

Viete, ktorá je najlepšie filmová postava? Brandov Krstný otec!