Orangutanka Pony z Borneo žila šesť rokov zatvorená v tmavej miestnosti a pripútaná reťazou. Jej väzniteľka ju každý deň holila, natierala make-upom a parfumom. Ponúkala ju totiž na sex miestnym farmárom za 2 eura. Keď Pony zachránili príslušníci ozbrojených síl, bolo „bordelmame“ dovolené, aby ju raz mesačne navštívila. Kedykoľvek ju však Pony uzrela, začala hlasno kričať a vypúšťať trus.

Na hrozný prípad sa prišlo v roku 2003. Väznitelia odobrali Pony ako malú od jej matky a počas šiestich rokov s ňou zaobchádzali ukrutným spôsobom. Denne ju holili, dávali jej make-up a striekali parfumom. Potom ju predávali za 2 eura miestnym farmárom, aby s ňou mohli mať sex. „Bola som úplne zdesená, keď som zistila, že ju používajú k prostitúcii,“ opísala aktivistka Lone Droscher-Nielsen. „Asi som naivná, keď som si myslela, že niečo také nemôžu urobiť zvieraťu.“

„Farmári platili špeciálne za ňu. Mohli si vybrať ženu, ak chceli, ale toto pre nich bola novinka,“ prezradila riaditeľka nadácie Borneo Orangutan Survival Foundation Michelle Desilets. Povedala tiež, že keď na miesto dorazil záchranný tím, majitelia nechceli Pony vydať, a dokonca na záchranárov vytiahli mačety. Vydali ju len vtedy, keď na miesto dorazilo 35 ozbrojených policajtov.

OBRAZOM: Keď sa opica ujala šteňata a chránila ho aj pred túlavými psami

Ochranári ju premiestnili do blízkej rezervácie orangutanov , kde sa Pony čoskoro zotavila, a dokonca si zvykla aj na mužských opatrovateľov, z ktorých už vôbec nemá strach. Naopak sa cíti dobre v akejkoľvek spoločnosti. Návrat do divočiny je však úplne nemožný vzhľadom na to, že od narodenia vyrastala v zajatí a chýba jej základné inštinkty prežitia.

Šimpanz nemôže byť právne zodpovedný za svoje činy, rozhodol súd v USA

Majiteľke nevestinca bolo dovolené, aby Pony raz mesačne navštevovala. Tým sa malo zabrániť prípadným nepokojom zo strany dedinčanov. Avšak orangutanka, kedykoľvek uzrela svoju bývalú paničku, začala hlasno kričať a vypúšťať trus. „Musíme zvýšiť ostrahu a zabrániť ďalším návštevám,“ uviedla Michelle Desilets.