Sedemročné dievčatko má vzácny syndróm. Nejdú jej učesať vlasy

1773

Shilah Yin sa narodila s neobvyklým vlasovým ochorením. Vlasy jej trčia do všetkých strán a nejdú učesať do rovnej polohy.

Neobvyklých vlasov si rodičia sedemročného dievčatká z Melbourne začali všímať v jej troch mesiacoch. Na hlave jej vtedy vyrástli jahodovo blonďavé páperie, ktoré rástli a stále viac zosvetlovali. Neskôr sa rodina dozvedela, že Shilah je jednou z asi sto známych ľudí na svete trpiacich takzvaným syndrómom nerozčesatelných vlasov.

„Shilah miluje svoje unikátne vlasy, čo súvisí aj s pozitívnou podporou v rodine a medzi jej kamarátmi. Ako malé dievčatko nám hovorievala, že je výnimočná rovnako ako jednorožec. To nás vždy dojalo,“ vypraví matka dievčaťa Celeste Calvert-Yin.

Starostlivosť o vlasy je náročná a žena musí každé ráno stráviť desať až dvadsať minút ich rozčesávaním. Používa k tomu roztok v spreji, ktorý od seba jednotlivé pramene oddeľuje.

Fotky Shilah publikuje na Instagramu, čím chce na problematiku upozorniť verejnosť a zároveň pomôcť ostatnými jedincom so syndrómom.

„Veľa ľudí si myslí, že si robíme len srandu a že to nie je žiadna choroba. Vždy im ale hovorím: ‘Vygooglete si to a uvidíte.'“

Choroba je genetického pôvodu a najčastejšie sa vyskytuje u detí s takmer striebristými blond vlasmi. Medicína na ňu doteraz nepozná liek, ale podľa doterajších skúseností sa stav vlasov v neskoršom veku stabilizuje a v niektorých prípadoch sa dokonca navráti k normálu.