Seriálový život vysokoškoláka

1117

Z desiatich vysokoškolákov vám deväť povie, že vo voľnom čase si radi doprajú i nejaký ten seriál. Nie slovenský, či čes-ký, Ordinácia alebo Panelák je skôr pre naše mamy, ale súčasné americké, či britské vychy-távky. Pripravila som preto malú sondu, ktorá odhalí, čo momentálne najviac sledujeme my, budúci magistri, inžinieri a doktory.  

Sitcomy

Sú krátke, každý diel je o niečom inom a dá sa pri nich výborne zasmiať. Kedysi lámali rekordy sitcomy ako Priatelia, Alf alebo Show Billa Cosbyho. V súčasnosti sa bavíme pri The Big Bang Theory, How i met your mother, či The IT Crowd. Vymenovala som tieto tri preto, že sú medzi vysokoškolákmi najobľúbenejšie.
Seriál The Big Bang Theory, ktorý sa dá voľne preložiť ako Téoria veľkého tresku, je o partii štyroch chlapíkov, ktorí pracujú na pasadenskej univerzite ako fyzici. Do ich života vstúpi servírka Penny a poniektorým obráti život naruby. Divák sa môže tešiť na mimoriadne vtipné scénky, pretože každý z hlavných predstaviteľov je iný – napr. Ind Raj nedokáže roz-právať v prítomnosti žien, iba keď je opitý. Žid Howard je na druhej strane až príliš komuni-katívny. Nemusíte sa obávať častých používaní fyzikálnych poučiek, či narážok na komiksové postavy a Star Trek. Toto všetko robí The Big Bang Theory jedinečným seriálom.
Najpopulárnejší sitcom dnešnej doby je pod kontrolou amerického profesora. Ten píše matematické rovnice a diagramy, ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť seriálu. Pre zaujímavosť – pôvodný názov bol Lenny, Penny a Kenny a momentálne sa za „Veľkou mlákou“ vysiela štvrtá séria. Predstaviteľ Sheldona Jim Parsons získava jednu cenu za druhou, naposledy tzv. seriálového Oscara – cenu EMMY.

How I met your mother v USA beží aktuálne už šiestu sezónu a po odvysielaní prvých častí sa o seriáli hovorilo ako o novodobých Friends. Sitcom rozpráva príbeh Teda a jeho štyroch priateľov. Hlavná línia seriálu sa týka práve architekta Teda, ktorý prechádza viace-rými vzťahmi a na konci siedmej série by sme sa mali dozvedieť, ktorá žena sa stala jeho vy-volenou a matkou dvoch detí. Scenáristi potvrdili, že posledných päť minút seriálu mali napí-saných už v začiatkoch natáčania, ktoré začalo v New Yorku pred piatimi rokmi. Pre zaují-mavosť – scéna, kde sa odhalí identita matky, sa nakrútila na začiatku druhej série.

 

Meno Barney Stinson sa dlhodobo objavuje v anketách o najobľúbenejšiu seriálovú posta-vu. Jeho predstaviteľ Neil Patrick Harris získal viacero ocenení ako napr. Teen Choice Award. Zatiaľ čo Barney je nevyliečiteľný milovník žien, Neil Patrick Harris sa pred štyrmi rokmi priznal k homosexualite. Jeho partner sa dokonca objavil v jednej epizóde. Nesmrteľný je seriálový výraz awesome, ktorý odznel v každom dieli okrem jedného a natrvalo sa ustálil v jazyku dnešnej mládeže. Barneyho výroky a filozofia života sa stali takými populárnymi, že v roku 2008 vyšiel tzv. Bro Code, teda parťácky kódex. Knihá sa dá stiahnuť i na internete.

Seriálu dramaticky stúpla už aj tak výborná sledovanosť po tom, ako si v dvoch epizódach zahrala Britney Spears. V sitcome sme mohli vidieť i Enriqua Iglesiasa, Mandy Moore, či Rachel Bilson.
Ale prejdime zo Spojených štátov do Veľkej Británie. Tam sa v lete odvysielala už štvrtá séria The IT Crowd. V roku 2008 seriál získal ocenenie International EMMY za najlepší komediálny program mimo USA. O čom vlastne je? O dvoch počítačových maniakoch Royo-vi a Mossovi a ich manažérke Jenn. Jenn ledva dokáže zapnúť počítač, napriek tomu má viesť IT oddelenie v podzemí londýnskeho podniku. Rozdiely medzi ňou a jej dvoma kolegami sú také očividné, že sa všetci traja neustále zaplietajú do nových a nových humorných situácií. Verní fanúšikovia sitcomu nedajú dopustiť na prvý diel druhej série, kedy sa trojica vyberie do divadla na muzikál. Jediným negatívom seriálu je to, že každú sezónu sa natočilo iba šesť častí. Všeobecne – britské sitcomy málokedy dosiahnu hranicu viac ako sedem – osem nakrú-tených dielov za rok.

Ďalej odporúčam: Black Books, Garry Unmarried, Accidental on Purpuse, Little Britain, How not to live your live

Upíry, vlkolaci a iné príšery

Film Twilight spôsobil, že sa začalo spomínať na dávno zabudnuté knihy s upírskou téma-tikou, ktoré sa dočkali seriálového spracovania. Za spomenutie stoja dva, ktoré momentálne lámu rekordy po celom svete.
Vampire Diaries sú určené pre mladších divákov – od 15 do 25 rokov. Príbeh vychádza z kníh L.J.Smithovej. Tá napísala Upírske denníky začiatkom 90-tych rokov, teda dávno pred toľko ospevovaným filmom Súmrak. V seriálovej verzii ide o ľúbostný trojuholník dievčiny a dvoch bratov – upírov, ktorí žijú v ponurom mestečku Mystic Falls. Pravdaže sa riešia i vzťahy ďalších hrdinov, medzi ktorými sa vyskytujú čarodejnice, vlkolaci, ale i ďalší upíri. Vďaka seriálu sa opäť dostal do povedomia divákov Ian Somerhalder, predstaviteľ zákerného Damona, ktorý „zomrel“ pred rokmi v prvej sérii megaúspešných Nezvestných.
Autorka predlohy dlho neváhala a momentálne prišiel na pulty kníhkupectiev piaty diel Upírskych denníkov.
True Blood je natočený podľa knižnej série Southern Vampire spisovateľky Charlaine Harris. Vyhral Zlatý glóbus, dve ceny Sattelite Awards a mnoho ďalších. Neodporúča sa, aby ho sledovali ľudia pod 18 rokov. Dôvodom sú erotické a drastické scény, či miestami vulgár-ne dialógy. HBO, pod značkou ktorého sa seriál natáča i vysiela, predáva na internete červený nápoj s názvom „True Blood.“ Ide o nápoj z červených pomarančov, ktorý v seriáli predstavu-je umelú krv.
Predstavitelia hlavných postáv – Stephen Meyer a Anna Paquin – sa len prednedávnom zosobášili. Dokopy sa dali vďaka účinkovaniu v True Blood.

Ďalej odporúčam: The Gates, Lost Girl, Blood Ties

Californication

Určite si pamätáte seriál spred mnohých rokov – Akty X. V nich si hlavnú postavu zahral David Duchovny, ktorý sa v roku 2007 rozhodol, že vyjde zo zabudnutia. Prešlo len pár me-siacov a získal Zlatý glóbus. Môže za to postava spisovateľa Hanka Moodyho v seriáli Cali-fornication, ktorý by taktiež ako True Blood nemali sledovať ľudia pod 18 rokov.
Hank Moody žije v Los Angeles, má dcéru v puberte a priateľku, ktorú si ani po rokoch vzťahu nechce vziať za manželku. Mierne povedané – je to sukničkár. Scenár sa nevyhýba pikantným dialógom, či scénam. O niekoľko týždňov sa začne v USA vysielať štvrtá séria, v ktorej bude Hank obvinený zo zneužitia maloletej. Nie, Californication nie je dráma, skôr mix komédie a drámy, ktorý budete buď milovať alebo nenávidieť.

Názov seriálu je odvodený z dvoch slov: California je štát v USA a fornication sex dvoch slobodných ľudí. Napriek tomu čelí Californication žalobe zo strany skupiny Red Hot Chilli Peppers, ktorým sa nepáči, že rovnaký názov ako populárny seriál mal i ich album z roku 1999.

Najnovší objav

Nezľaknite sa tohto seriálu a dajte mu šancu. Inak prídete o to najlepšie, čo momentálne beží na televíznych obrazovkách. Mám na mysli seriál Glee, ktorý je niečím ako paródiou na High School Musical. Aj napriek tomu, že miestami rieši i vážne témy – predčasné tehoten-stvo, Downov syndróm, homosexualitu, či vieru v Boha. Ide o muzikál v seriálovej podobe, ktorý za rok svojho vysielania žne úspechy nielen v USA, ale i v Európe. V Taliansku a Veľ-kej Británii ho priam milujú, o čom svedčia mnohé knihy týkajúce sa Glee a vydané soun-dtracky, ktoré vyhrávajú i v londýnskych obchodných domoch – bola som toho svedkom.
Hlavnou hrdinkou seriálu je Rachel Berry, dievča, ktoré má ďaleko od obľúbenosti. Keď sa učiteľ španielčiny rozhodne obnoviť školský zbor, Rachel je jeho prvým členom. Zatiaľ čo Rachel má 17 rokov, jej predstaviteľka Lea Michele už 24. Podľa kuloárov bola najvhodnej-šou kandidátkou na túto postavu. V deň kastingu vynadala klavíristovi, pretože ju zle sprevá-dzal. A kto by lepšie zahral puntičkársku a miestami neznesiteľnú Rachel ak nie Lea?
Súbor je neskôr zložený z rôznych „odpadlíkov“, ale i úspešných športovcov a roztlieska-vačiek. Všeti herci odvádzajú perfektné výkony, aj keď pre mnohých z nich je Glee prvou televíznou príležitosťou. V seriáli sa to len tak hemží profesionálnymi tanečníkmi (jedna he-rečka tancuje napr. s Beyoncé), spevákmi, či hercami z Brodway.
Po prvej sezóne bol Glee nominovaný na 19!!! cien EMMY. Ponuku zahrať si v seriáli ne-odmietli mnohí muzikáloví herci, „Barney“ z How I met your mother, či Britney Spears, kto-rej piesňam bola venovaná celá jedna časť.

Ďalej odporúčam (rôzne žánre): Gossip Girl, 90210, Pretty Little Liars, Make it or Break it, Misfits, Dead Like Me, FlashForward, …

Čo baví slovenských vysokoškolákov?

V rámci prieskumu som položila niekoľkým študentom zopár otázok a tu sú ich reakcie:
1. Aký seriál najradšej sledujete a prečo?
2. Koľko ich máte aktuálne rozpozeraných?
3. Vaša najobľúbenejšia postava, resp. taká, ktorú nedokážete zniesť?
4. Keby ste teraz dostali ponuku zahrať si v nejakom seriáli, ktorý by to bol a čo by ste tam chceli stvárniť?

Majka, Nitra:
1. Neviem si vybrať jeden najlepší. Závisí to od mojej nálady – ak mám chuť na niečo veselé a milé, pozriem si Glee, ak sa chcem zasmiať, vyhráva The Big Bang Theory, ak si chcem oddýchnuť Merlin. A mojou závislosťou je Dexter.
2. Sledujem 6 seriálov pravidelne a príležitostne si k nim naložím takú päticu-šesticu ďalších.
3. Skôr mi vadia isté typy postáv. Keď už máš napozeraných veľa seriálov, začnú ti liezť na nervy isté stereotypy. Napríklad vševedúci chlapík s tragickým pohľadom, vypra-covaným telom, ktorý musí všetko zvládať, je už špeciálne iritujúci (Jack z Lost, Mark z Flashforwardu).
4. Netúžim byť súčasťou nejakého seriálu. Je to pre mňa len forma odpočinku, nie spô-sob života.

Patrícia, Humenné:
1. U mňa sa striedajú fázy rôznych seriálov: bola fáza Dexter, pravidelne je vlna Himym, BBT, Fringe, Mentalista, Castle, CSI NY, IT Crowd … no proste veľa.
2. Toto sú ťažké počty – netuším.
3. Každý seriál má nejakú výraznejšiu postavu ktorú väčšinou všetci milujú a ja tiež, napr.: Barney, Sheldon, Peter z Fringe, doktor House, Patrick Jane. Nemusím veľmi postavy, ktoré sú nejako citovo labilné – teda, že sa rozplačú pri každej príležitosti.
4. Chcela by som si zahrať vrahyňu v nejakej kriminálke, či Sheldonovu frajerku.

Števo, Stará Ľubovňa:
1. Californication – kvôli tej nálade. 🙂
2. 10 cca (+/-)
3. Hank Moody (Californication).
4. Akty X, zahrať si mimozemšťana.

Majka, Bratislava:
1. Podľa nálady, ale určite medzi moje obľúbené patrí HIMYM, Vampire Diaries, BBT a Gossipky v poslednom case.
2. cca 6
3. Nemám rada tie večne ublížené a prehnane poctivé postavy (Elena z Vampire Diaries, Dan z Gossip Girl, Mark z Flashforward). Strašne mi vadia. A samozrejme milujem Barneyho a Damona!
4. Čokoľvek po boku Iana Somerhaldera alias Damona z Vampire Diaries.

 

Veronika Gereková